Forum :.:.: BABICKIE FORUM INTERNETOWE :.:.: Strona Główna :.:.: BABICKIE FORUM INTERNETOWE :.:.:
STARE BABICE
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

gminny internet
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 25, 26, 27  Następny
 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum :.:.: BABICKIE FORUM INTERNETOWE :.:.: Strona Główna -> TEMATY ARCHIWALNE 2011
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Sob 11:07, 29 Sie 2009    Temat postu:

Dwóch chętnych do darmowego internetu
Tomasz Grynkiewicz
2009-08-28, ostatnia aktualizacja 2009-08-28 20:46

Kojarzona z Zygmuntem Solorzem Aero 2 i Milmex Systemy Komputerowe złożyły oferty w przetargu na ogólnopolski bezpłatny internet


Chodzi o ogłoszony w maju br. przetarg na częstotliwości w paśmie 2,5-2,6 GHz. Według warunków ustalonych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej jego zwycięzca musiałby 20 proc. pasma przeznaczyć na nieodpłatny internet, resztę - na dowolne usługi odpłatne.

Do piątku do godziny 15.00 miały wpływać oferty od chętnych. Wpłynęły dwie - mocno rozpychającej się na rynku telekomunikacyjnym spółki Aero 2, powszechnie kojarzonej z właścicielem Polsatu Zygmuntem Solorzem. I mniej znanej firmy z Sosnowca - Milmex Systemy Komputerowe, która m.in. w okolicach Krakowa oferuje radiowy dostęp do internetu w technologii WiMax.


W przetargu nie wystartował żaden z dużych operatorów. - Biznes w żaden sposób nie chciał się dopiąć - napisał w piątek w swoim blogu Wojciech Jabczyński, rzecznik grupy TP SA. Przyznał, że spółka przymierzała się do pomysłu, ale nie pasował jej ani harmonogram, ani jedna z technologii, którą trzeba by zastosować zgodnie z wytycznymi regulatora.

Projekt już wcześniej był mocno krytykowany przez dużych operatorów. - Wygląda mało poważnie - przekonywał Maciej Witucki, prezes TP SA w na łamach "Gazety". A operatorzy komórkowi apelowali w trakcie konsultacji, aby zapis o bezpłatnym internecie z przetargu usunąć. Ostatecznie żaden z nich nie złożył oferty.

- Wielu osób nie stać na wydatek kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Nie wolno ich wykluczać - tłumaczyła Anna Streżyńska, prezes UKE. I dodawała, że bezpłatny internet może się operatorom opłacić. Bo ci, którzy dotąd nie interesowali się internetem, mogą złapać bakcyla i wykupić szybszy internet bez ograniczeń.

Internet za friko ma być ograniczony - czas pojedynczej sesji do 60 minut surfowania, a prędkość połączenia wynosiłaby maksymalnie 256 kb/s w pierwszym roku działalności i 512 kb/s w dwóch następnych latach. Poza tym licencję na pasmo zwycięzca dostanie do 2024 r., ale bezpłatny dostęp do internetu musiałby zapewnić tylko przez trzy lata.

Pomysł na przetarg w UKE wykluł się, kiedy zasugerowaliśmy w "Gazecie", aby przeszczepić do Polski plan amerykańskiej komisji łączności (FCC). W USA projekt jednak upadł. Przetarg UKE na częstotliwości może być rozstrzygnięty jeszcze w tym roku.


proszę czekać
Źródło: Gazeta Wyborcza
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
As_Kier
znawca
znawca



Dołączył: 23 Sie 2009
Posty: 127
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 18:53, 30 Sie 2009    Temat postu:

plany UKE, są więc bardzo podobne do tych gminnych jeżeli chodzi o ograniczenia czasu i szybkości. Taka forma dostępu do internetu nigdy nie zastąpi jednak komercyjnych ofert. Sam zaczynam powątpiewać w sukces radiowego dostępu w dobie rosnących zapotrzebowań na pasmo.

Moim zdaniem przyszłościowym rozwiązaniem było by wybudowanie stałej infrastruktury kablowej. Lucyfer pisał kiedyś o skomplikowanych procedurach i trudnościach które uniemożliwiają budowę kanalizacji telekomunikacyjnej przy nowo budowanych drogach. Czy naprawdę jest to sprawa nie do przeskoczenia?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Lucyfer
jestem tu 24/24
jestem tu 24/24



Dołączył: 19 Mar 2006
Posty: 6671
Przeczytał: 13 tematów

Pomógł: 20 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: gmina Babice - Prawie jak Polska :)

PostWysłany: Pon 7:58, 31 Sie 2009    Temat postu:

As_Kier napisał:
plany UKE, są więc bardzo podobne do tych gminnych jeżeli chodzi o ograniczenia czasu i szybkości.


Bo obydwa projekty podlegają tym samym ograniczeniom unijnym.

Cytat:
Taka forma dostępu do internetu nigdy nie zastąpi jednak komercyjnych ofert.


Bo z założenia UE nie miała. Właśnie po to wprowadzono ograniczenia, żeby nie podcinać rynku operatorom komercyjnym, świadczącym wyższe przepływności. UE tutaj chodziło o zapewnienie powszechnego dostępu do Internetu, czyli także wszędzie tam, gdzie operatorom komercyjnym nie opłacało się w ogóle wchodzić ze względów ekonomicznych. I dlatego miał to być dostęp podstawowy, czyli wystarczający do nadawania i odbierania maili, przeglądania witryn w celach edukacyjnych i informacyjnych. Natomiast oczywiście nie do ściągania dużych plików, P2P, czy WEB 2.0. Natomiast UE uwzględnia "przyśpieszanie Internetu" co jakiś czas podnosząc ową górną granicę Internetu darmowego, najpierw to było 128 k, potem 256, teraz jest już zdaje się 512 kb/s.

Dodatkowo UE w ten sposób stwarza bat na operatorów, żeby nie utrzymywali na różnych terenach wolnego Internetu. Jeżeli operator nie będzie zapewniał więcej, niż np. 2 MB, to UE pozwoli tam w "Internecie społecznym" pójść z prędkościami wyżej, żeby nie blokował postępu. I to może być dobre, bo u nas nie dosyć, że sieć jest droga, to w zasadzie górną praktyczną granicą TP na naszym terenie często jest 2, a rzadziej 6 Mb/s, podczas gdy w wielu krajach standardem już są łącza 12, 20 i więcej Mb.

Cytat:
Sam zaczynam powątpiewać w sukces radiowego dostępu w dobie rosnących zapotrzebowań na pasmo.


Dostęp radiowy ma być uzupełnieniem dostępu stacjonarnego - zastępstwem tam, gdzie go wciąż nie ma i "mobilnością" tam, gdzie już jest.

Cytat:
Moim zdaniem przyszłościowym rozwiązaniem było by wybudowanie stałej infrastruktury kablowej. Lucyfer pisał kiedyś o skomplikowanych procedurach i trudnościach które uniemożliwiają budowę kanalizacji telekomunikacyjnej przy nowo budowanych drogach. Czy naprawdę jest to sprawa nie do przeskoczenia?


Na tę chwilę nie do przeskoczenia. Jest tu taki paradoks, że to co każdy z nas na zdrowy rozsądek może sam zrobić w swoim obejściu, państwo może zrobić dopiero, gdy ma na to odpowiednią ustawę. To o czym piszesz, to mniej więcej to, co zrobiłem budując dom - zanim ktokolwiek jeszcze myślał u nas o wodociągu i był on w bardzo mglistych planach, na etapie "pobudowlanego bajzlu" przekopałem sobie od piwnicy domu do podmurówki ogrodzenia na głębokości 180 cm rurę fi 100, zadeklowaną z obydwu stron. Gdy po kilku latach przyszło przyłączyć wodociąg, obyło się bez rujnowania ogrodu jak u sąsiadów, po prostu wykopano dół w poboczu ulicy i przyłącze fi 40 gładko wepchnięto do budynku. Tak samo dzięki radzie mądrych ludzi kładąc podjazd i ścieżki z kostki rzuciłem pod nie co kilka metrów dwustronnie zaślepione przepusty z najtańszych rur fi 100 i fi 50, żeby potem musząc cokolwiek (oświetlenie czy podlewanie ogrodu) przepuścić, nie musiał pruć kostki.

Ale ja do tego nie potrzebowałem ustawy. Czasami brak ustawy można obejść. W naszej gminie podczas budowy nowej kanalizacji dwa lata temu podjęto decyzję, że gmina dorzuca nieco grosza by wykonawca już poza zasadniczym projektem doprowadził także przyłącza do brzegów posesji niezabudowanych. Nie dlatego, żeby "zrobić komuś prezent", a po to, żeby po gospodarsku zrobić to, co ja kiedyś z wodociągiem - żeby później, gdy już droga zostanie porządnie utwardzona, nie trzeba było jej ponownie rozkopywać i niszczyć, by wykonać przyłącze do nowobudowanego domu. Dzięki temu zapobiegało się zniszczeniom drogi i o wiele większym kosztom wykonania w przyszłości, bo mowy o żadnym prezencie nie ma, gmina ma doprowadzić przyłącze do granicy działki, właściciel płaci od niej do budynku.

I mimo że to był jakiś promil kosztów całej inwestycji, na wójcie wieszano strasznie psy, że mógł te pieniądze wydać na co innego. Mógł, tylko potem wydałby większe przez to, że nie wydał wtedy tych mniejszych i byłoby ich jeszcze mniej na inwestycje. Gdyby była stosowna ustawa, nie byłoby podstaw do krzyku.

A co do ustawy, bo do niej zmierzam - właśnie się pichci "specustawa łącznościowa", która ma to o czym piszesz uregulować. Dobrze że się pichci, choć dobre 10 lat za późno. Na jej mocy właśnie przy budowie każdej drogi będzie obowiązek kładzenia w niej choćby pustej, ale kanalizacji pod światłowody. to samo przy budowie chodnika, wodociągu czy kanalizacji. Tak samo deweloperzy budujący bloki będą mieli obowiązek je wyposażać w kompletną szybką sieć komputerową z wyprowadzonym przyłączem na świat do punktu, do którego mogą się podpinać operatorzy. I ta ustawa jest potrzebna, choć bardzo spóźniona, bo na różne sposoby próbowaliśmy z gminą przy okazji budowy kanalizacji z pieniędzy UE doprowadzić do tego, aby wraz z nią była ułożona kanalizacja telekomunikacyjna. Ściana - zero możliwości. Obecne prawo jest tak skonstruowane, że na każde medium ma być oddzielny projekt i realizacja, mimo że wykonanie połączone kosztowałoby w wypadku sieci telekomunikacyjnej pojedyncze procenty tego, co oddzielnie. Ale z tego co wiem, na razie wciąż tej ustawy nie ma i wszystko musi iść po staremu, czyli z ogromną masą trudności i przeszkód.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
jańćo
Gość






PostWysłany: Pon 9:43, 31 Sie 2009    Temat postu:

As_Kier napisał:
plany UKE, są więc bardzo podobne do tych gminnych jeżeli chodzi o ograniczenia czasu i szybkości. Taka forma dostępu do internetu nigdy nie zastąpi jednak komercyjnych ofert. Sam zaczynam powątpiewać w sukces radiowego dostępu w dobie rosnących zapotrzebowań na pasmo.

Moim zdaniem przyszłościowym rozwiązaniem było by wybudowanie stałej infrastruktury kablowej. Lucyfer pisał kiedyś o skomplikowanych procedurach i trudnościach które uniemożliwiają budowę kanalizacji telekomunikacyjnej przy nowo budowanych drogach. Czy naprawdę jest to sprawa nie do przeskoczenia?


Popieram. Światłowód dla każdej chałupy!!!!

Coraz bardziej mnie się wydaje, że ta gminna sieć radiowa ma powstać tylko dlatego aby napisać w rankingu, że mamy darmowy internet dla wszystkich.

Tak jak ze śmieciami. Mamy system selektywnej zbiórki!!! a faktycznie 5 chałup na ulicy segreguje i oddaje śmieci (- stwierdzam fakt, nie neguję, a nawet popieram rozwój tego programu!)
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bbs
jestem tu 24/24
jestem tu 24/24



Dołączył: 29 Paź 2007
Posty: 1798
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Blizne Jasińskiego

PostWysłany: Pon 9:50, 31 Sie 2009    Temat postu:

jańćo napisał:
As_Kier napisał:
plany UKE, są więc bardzo podobne do tych gminnych jeżeli chodzi o ograniczenia czasu i szybkości. Taka forma dostępu do internetu nigdy nie zastąpi jednak komercyjnych ofert. Sam zaczynam powątpiewać w sukces radiowego dostępu w dobie rosnących zapotrzebowań na pasmo.

Moim zdaniem przyszłościowym rozwiązaniem było by wybudowanie stałej infrastruktury kablowej. Lucyfer pisał kiedyś o skomplikowanych procedurach i trudnościach które uniemożliwiają budowę kanalizacji telekomunikacyjnej przy nowo budowanych drogach. Czy naprawdę jest to sprawa nie do przeskoczenia?


Popieram. Światłowód dla każdej chałupy!!!!

Coraz bardziej mnie się wydaje, że ta gminna sieć radiowa ma powstać tylko dlatego aby napisać w rankingu, że mamy darmowy internet dla wszystkich.

Tak jak ze śmieciami. Mamy system selektywnej zbiórki!!! a faktycznie 5 chałup na ulicy segreguje i oddaje śmieci (- stwierdzam fakt, nie neguję, a nawet popieram rozwój tego programu!)


Na kiepskiej ulicy mieszkasz. Mieszkancy malo doedukowani:) Przejedz sie kiedys po gminie w dniach kiedy zabieraja worki. W Bliznem jest wtedy mocno niebiesko- zielono na ulicach. SmileSmile W innych miejscowosciach takze widzialem duzo workow. Gminny internet jest nie po to aby odnotowac cos w rankingach. Ma byc po to aby wiecej osob mialo dostep do poczty i stron [link widoczny dla zalogowanych] Pozatym po to aby sciagnac tu firmy, ktore potrzebuja poteznych laczy i ktore zostawia tu kase w postaci podatkow.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
As_Kier
znawca
znawca



Dołączył: 23 Sie 2009
Posty: 127
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 0:05, 01 Wrz 2009    Temat postu:

Jak firma potrzebuje potężnego łącza to na dachu stawia sobie coś takiego:
[link widoczny dla zalogowanych]
(TECHNOBUD - ul.Kutrzeby)

Gminny internet w nielicencjonowanym paśmie, niestety tego nie zastąpi. A tak na marginesie to ciekawe po co im aż dwie radiolinie??


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bbs
jestem tu 24/24
jestem tu 24/24



Dołączył: 29 Paź 2007
Posty: 1798
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Blizne Jasińskiego

PostWysłany: Wto 3:11, 01 Wrz 2009    Temat postu:

As_Kier napisał:
Jak firma potrzebuje potężnego łącza to na dachu stawia sobie coś takiego:
[link widoczny dla zalogowanych]
(TECHNOBUD - ul.Kutrzeby)

Gminny internet w nielicencjonowanym paśmie, niestety tego nie zastąpi. A tak na marginesie to ciekawe po co im aż dwie radiolinie??


Byc moze potrzebuja bardzo duzego lacza albo sa to linki bezposrednie szyfrowane. Moze tez byc to polaczenie z jakimis stacjami pomiarowymi albo bankiem.
Nielicencjopnowane pasmo ma za zadanie doprowadzenie internetu do uzytkownikow ktorzy chca korzystac z bezplatnego internetu i do rozprowadzenia sygnalu w punktach dostepowych. Pozostale lacza beda rozprowadzane pasmem licencjonowanym i/lub swiatlowodami.
To wszystko zalezy od uzgodnien i warunkow techinicznych. Napewno firmy, ktore stana do przetargu zaproponuja swoje rozwiazania.
Pozatym wazne dla firm sa rowniez koszty. Mysle ze gmina bedzie miala do zaoferowania atrakcyjne warunki cenowe w porownaniu z obecnie dzialajacymi dostawcami lacz o wysokiej przepustowosci. Poki co rynek jest taki, ze wszyscy doja ile sie da i nie ma to nic wspolnego z jakoscia i przepustowoscia. I tylko dlatego, ze sa monopolistami. Obecnie koszt lacza 100 mega to okolo 30000 zl miesiacznie.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez bbs dnia Wto 9:17, 01 Wrz 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Lucyfer
jestem tu 24/24
jestem tu 24/24



Dołączył: 19 Mar 2006
Posty: 6671
Przeczytał: 13 tematów

Pomógł: 20 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: gmina Babice - Prawie jak Polska :)

PostWysłany: Wto 6:32, 01 Wrz 2009    Temat postu:

bbs napisał:
Obecnie koszt lacza 100 mega to okolo 30 zl miesiacznie.


Coś Ci się chyba pomerdało, u naszego telemonopolisty za 1 mega się płaci ponad 60 zł, a za dwa 79 zł. 100 Mb/s za 30 zł miesięcznie to by była rewelka.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bbs
jestem tu 24/24
jestem tu 24/24



Dołączył: 29 Paź 2007
Posty: 1798
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Blizne Jasińskiego

PostWysłany: Wto 9:18, 01 Wrz 2009    Temat postu:

Lucyfer napisał:
bbs napisał:
Obecnie koszt lacza 100 mega to okolo 30 zl miesiacznie.


Coś Ci się chyba pomerdało, u naszego telemonopolisty za 1 mega się płaci ponad 60 zł, a za dwa 79 zł. 100 Mb/s za 30 zł miesięcznie to by była rewelka.

Sorki zapomnialem dopisac trzech zer:)
Tyle mniej wiecej chce TPSA


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
As_Kier
znawca
znawca



Dołączył: 23 Sie 2009
Posty: 127
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 16:46, 08 Wrz 2009    Temat postu:

30 000 zł miesięcznie przy wolumenie 100Mb/s?? Nie chce mi się wierzyć w tą cenę.

Jeśli operatorzy typu TKT dają 1Mb/s za ok 200 zł przy wolumenie ~30Mbit/s (źródło: wififorum.pl, trzepak.pl), to czemu rzekome 30k od TP jest w ogóle brane pod uwagę?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bbs
jestem tu 24/24
jestem tu 24/24



Dołączył: 29 Paź 2007
Posty: 1798
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Blizne Jasińskiego

PostWysłany: Wto 20:03, 08 Wrz 2009    Temat postu:

As_Kier napisał:
30 000 zł miesięcznie przy wolumenie 100Mb/s?? Nie chce mi się wierzyć w tą cenę.

Jeśli operatorzy typu TKT dają 1Mb/s za ok 200 zł przy wolumenie ~30Mbit/s (źródło: wififorum.pl, trzepak.pl), to czemu rzekome 30k od TP jest w ogóle brane pod uwagę?


Sprawdz ceny laczy
1 symetrycznych
2 dostarczanych z dwoch wezlow - konieczne do serwerow
3 gwarantowanych.

najlepiej sprawdzaj zeby duzo nie szukac w Polpaku i NASKu
oferty pomniejszych operatorow jakos nie daja takich parametrow. Dam Ci przyklad pobliskiej gminej w ktorej jest internet (dla klienta) do 6 mega. Operator ma dwa lacza po 10 mega i zsila pol miasta:)
I owszemw niezktorych godzinach pociagniesz prawie 6 mega. natomiast wysylka to maks 256 k

Oczywiscie jest wiele ofert lacz rodem z allegro ale ich jakosc rowniez dorownuje wiekszosci produktow z allegro:) Zalezy co chcesz robic takie lacza CI sa potrzebne. Operator ktory dziala na terenie gminy rowniez ma jakies lacza ktore ludzie klna. Pozatym daje czadu w pasmie 2,4 i 5 na bardzo mocny antenach kierunkowych. Poza normami. Wiec jak UKE go namierzy to mu zamkna nadajniki bo zmienjszajac uzysk anten jego sygnal nie doleci do Babic


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez bbs dnia Wto 20:08, 08 Wrz 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
As_Kier
znawca
znawca



Dołączył: 23 Sie 2009
Posty: 127
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 23:19, 08 Wrz 2009    Temat postu:

Oczywiste jest, że mam na myśli łącza symetryczne i gwarantowane. Każdy poważny dostawca oferujący łącza operatorskie daje na nie gwarancje zawarte w umowie SLA.

Orientowałem się w cenach łączy, bo tak jak pisałem już wcześniej zastanawiałem się nad dostarczaniem internetu drogą bezprzewodową. Przykładowo Netia daje łącza za ok. 300 zł (za 1 Mbit/s) już przy wolumenie 10 Mbit/s. Jest to cena łącza z tzw własnym odbiorem, czyli nie zawiera kosztów budowy infrastruktury od węzła operatora, do własnej serwerowni. Dodam, że Netia jest jednym z droższych dostawców łącz operatorskich, a cena za 1 Mbit/s oczywiście maleje wraz ze wzrostem wolumenu.

Co do lokalnych operatorów, to widzę, że nie doceniasz ich potencjału BBSie. Też ich nie doceniałem do póki przed tygodniem nie wybrałem się na wizję lokalną po gminie w celu poszukiwania stacji bazowych. Zaskoczyła mnie ich ilość (może jak znajdę czas to zrobię jakąś mapkę przy pomocy google maps API). Zwiedziłem tylko Kwirynów, Lipków, Koczargi, Zielonki i Wojcieszyn i znalazłem ich kilkanaście (mogłem jakieś przeoczyć, bo nie korzystałem z komputera, tylko rozglądałem się po dachach).

Co do nadużywaniu EIRP (dopuszczalna wypromieniowana moc) przez lokalnych operatorów, to też mam podejrzenia, zwłaszcza, że w wielu przypadkach gdy nie ma widoczności (drzewa itp), to klienci wyposażani są w parabole i owy brak widoczności nadrabiany jest mocą.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
tavrosh
więcej niż znawca
więcej niż znawca



Dołączył: 26 Cze 2007
Posty: 261
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 9:45, 12 Paź 2009    Temat postu:

2014: internet w każdym domu
Przemysław Poznański
2009-10-10, ostatnia aktualizacja 2009-10-12 01:02

Internet naprawdę trafi pod strzechy, a w każdym nowym budynku pojawi się światłowód. Takie skutki ma mieć ustawa, która w styczniu ujrzy światło dzienne - dowiaduje się "Gazeta".
Bezprzewodowy internet
Fot. Cezary Aszkie3owicz / AG???????
Bezprzewodowy internet

- Czy w Polsce naprawdę nie ma operatora, który mógłby nam, mieszkańcom małej wsi, dostarczyć internet? W TP powiedzieli nam, że Neostrada będzie działać może za pięć lat. Mieszkam 10 km od miasta, ale nie mogę mieć tego, co jego mieszkańcy - żali pan Andrzej z Czerlonki na Podlasiu.

Pani Edyta z Zawadki wtóruje: - O telefon stacjonarny starali się już moi rodzice, a teraz ja (również o internet). Wciąż otrzymuję odpowiedź: "Później". Kiedy? Jeszcze za mojego życia? - pyta.


Do Urzędu Komunikacji Elektronicznej od września 2008 r. wpłynęło ponad 40 tys. tego typu zgłoszeń o braku dostępu do stacjonarnego szerokopasmowego internetu.

Rząd przekonuje, że wie, kiedy sytuacja się zmieni - w 2013, najpóźniej w 2014 r.

- Czeka nas internetowa rewolucja - przekonuje Magdalena Gaj, wiceminister w resorcie infrastruktury. A wszystko za sprawą ustawy, która wkrótce trafi pod obrady rządu, a na przełomie października i listopada - do Sejmu. W życie ma wejść w styczniu 2010 r.

Co zmieni? Przede wszystkim da samorządom zielone światło dla inwestycji w infrastrukturę internetową. Dotychczas zdarzało się, że instytucje sprawdzające zasadność wydawania pieniędzy przez samorządy kwestionowały kładzenie światłowodu i wskazywały, że ważniejszą potrzeba było wyasfaltowanie ulicy. Teraz się to zmieni - inwestycje w internet staną się równie ważnym zadaniem dla gmin, jak budowa dróg czy kanalizacji.

To tylko początek. Ustawa zmusza drogowców, aby przy każdej nowej lub remontowanej ulicy kładli rurę, którą może być poprowadzony światłowód, zobowiązuje miejskie wodociągi i zakłady energetyczne do wpuszczenia kabla w swoje rury czy zawieszenia go na słupach.
..................................................................................
Daje też prezesowi UKE prawo oprotestowania miejscowego planu zagospodarowania, który nie pozwala na inwestycje telekomunikacyjne.
............................................................................

Poza tym ustawa skraca terminy oczekiwania na decyzje administracyjne, a dziś to prawdziwa udręka. W przypadku sieci internetowych obejmujących więcej niż jedną gminę inwestor - najczęściej marszałek - czekał na zgodę wojewody nawet osiem miesięcy. Ustawa przewiduje, że może to być maksymalnie 90 dni.
......................................................................................

Na nowe przepisy czeka też Stanisław Kruczek, prezes Okręgowej Spółdzielni Telekomunikacyjnej w podkarpackim Tyczynie. Tu już w latach 90. postanowiono dostarczyć mieszkańcom telefon, a potem internet, nie czekając na operatorów. - Teraz chcemy jednak naszym doświadczeniem zarazić inne gminy Podkarpacia. Właśnie zaczynamy rozsyłanie informacji, a nowe przepisy, których projekt znam, byłyby mocnym argumentem - mówi.

Ułatwienia nie dotyczą jednak tylko inwestycji samorządowych.

- W tym wyścigu stawiamy na dwa konie. Pierwszym są gminy, drugim - inwestorzy prywatni - mówi Anna Streżyńska, prezes UKE i pomysłodawczyni ustawy.

- Samorządy muszą wykorzystać do 2013 r. kilkaset milionów euro z Unii Europejskiej. Żeby to zrobić, muszą mieć wkład własny, a tego czasem brakuje. Dlatego liczymy też na operatorów - dodaje.

I wzajemnie.

- Od momentu podjęcia decyzji o budowie danego fragmentu sieci telekomunikacyjnej do jej zrealizowania mija co najmniej pół roku. A czasem dłużej, bo uzyskanie prawomocnego pozwolenia na budowę sieci telekomunikacyjnej zajmuje niekiedy nawet rok - żali się Karol Wieczorek z biura prasowego Netii, największego po TP SA dostawcy internetu w Polsce.

- Zmieniamy ustawę o zagospodarowaniu przestrzennym. Wpisujemy, że organy decydujące o pozwoleniu np. na budowę masztu czy położenie kabla na wydanie decyzji mają 65 dni. Dotychczas takiego terminu w ustawie nie było! - mówi Magdalena Gaj.

Obowiązki nakłada się też na deweloperów. Od chwili wejścia w życie ustawy każdy nowy dom wielorodzinny będzie - oprócz prądu czy wody miał też łącze internetowe. I to wyłącznie światłowodowe. "Bo mamy XXI wiek" - uzasadnia rząd.

Założenia ustawy pozytywnie ocenia Wiesław Paluszyński, ekspert rynku teleinformatycznego. - Nie ma wątpliwości, że inwestycje telekomunikacyjne to dziś udręka. Jeśli zostaną skrócone terminy oczekiwania na urzędnicze decyzje, a przy każdej drodze powstanie kanalizacja na światłowód, to powinno się nam wreszcie udać - przekonuje.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez tavrosh dnia Pon 9:47, 12 Paź 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bbs
jestem tu 24/24
jestem tu 24/24



Dołączył: 29 Paź 2007
Posty: 1798
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Blizne Jasińskiego

PostWysłany: Pon 22:17, 12 Paź 2009    Temat postu:

As_Kier napisał:
Oczywiste jest, że mam na myśli łącza symetryczne i gwarantowane. Każdy poważny dostawca oferujący łącza operatorskie daje na nie gwarancje zawarte w umowie SLA.

Orientowałem się w cenach łączy, bo tak jak pisałem już wcześniej zastanawiałem się nad dostarczaniem internetu drogą bezprzewodową. Przykładowo Netia daje łącza za ok. 300 zł (za 1 Mbit/s) już przy wolumenie 10 Mbit/s. Jest to cena łącza z tzw własnym odbiorem, czyli nie zawiera kosztów budowy infrastruktury od węzła operatora, do własnej serwerowni. Dodam, że Netia jest jednym z droższych dostawców łącz operatorskich, a cena za 1 Mbit/s oczywiście maleje wraz ze wzrostem wolumenu.

Co do lokalnych operatorów, to widzę, że nie doceniasz ich potencjału BBSie. Też ich nie doceniałem do póki przed tygodniem nie wybrałem się na wizję lokalną po gminie w celu poszukiwania stacji bazowych. Zaskoczyła mnie ich ilość (może jak znajdę czas to zrobię jakąś mapkę przy pomocy google maps API). Zwiedziłem tylko Kwirynów, Lipków, Koczargi, Zielonki i Wojcieszyn i znalazłem ich kilkanaście (mogłem jakieś przeoczyć, bo nie korzystałem z komputera, tylko rozglądałem się po dachach).

Co do nadużywaniu EIRP (dopuszczalna wypromieniowana moc) przez lokalnych operatorów, to też mam podejrzenia, zwłaszcza, że w wielu przypadkach gdy nie ma widoczności (drzewa itp), to klienci wyposażani są w parabole i owy brak widoczności nadrabiany jest mocą.


Na naszym terenie dziala glownie dwoch operatorow. SKYNET i firma z ozarowa
Zaden z nich nie jest w stanie dostarczyc sygnalu jezeli nadawalby z dopuszczona moca wypromieniowana. Jeden nadaje z doroszewskiego na jelonkach a drugi z ozarowa z budynku przy Starostwie.
Mysle ze inne sieci ktore Ci sie pojawialy to glownie modemy z neostrady ewentualnie antenki np cdma
Dopoki nie bedzie lacz na czestotliwosciach zastrzezonych to nie ma co mowic o operatorach. Teraz to sa zwykli pajeczarze. Stawiasz im urzadzenie na przestrzal i juz klienci nie maja internetu:)SmileSmile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
tavrosh
więcej niż znawca
więcej niż znawca



Dołączył: 26 Cze 2007
Posty: 261
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 9:02, 13 Paź 2009    Temat postu:

Dlatego np skynet ma kilka nadajników.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum :.:.: BABICKIE FORUM INTERNETOWE :.:.: Strona Główna -> TEMATY ARCHIWALNE 2011 Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 25, 26, 27  Następny
Strona 5 z 27

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin