Forum :.:.: BABICKIE FORUM INTERNETOWE :.:.: Strona Główna :.:.: BABICKIE FORUM INTERNETOWE :.:.:
STARE BABICE
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

gminny internet
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4 ... 25, 26, 27  Następny
 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum :.:.: BABICKIE FORUM INTERNETOWE :.:.: Strona Główna -> TEMATY ARCHIWALNE 2011
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Lucyfer
jestem tu 24/24
jestem tu 24/24



Dołączył: 19 Mar 2006
Posty: 6671
Przeczytał: 13 tematów

Pomógł: 20 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: gmina Babice - Prawie jak Polska :)

PostWysłany: Pią 14:13, 13 Lut 2009    Temat postu:

krecik łau napisał:
a) ale to nie wina państwa tylko jego obywateli. Okazało się nagle, że "greed is not good".


Bardzo polecam ten artykuł. Jakbym go sam napisał - [link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
b) to co robią pacynki na wiejskiej ma dla nas mniej wiecej takie samo znaczenie, jak taniec gwiazdami. Chodzi o nikły wpływ na relane życie i podjemowane decyzje.


Niestety mają bardzo duży wpływ, bo to oni ustanawiają wiele ograniczeń, których żaden samorząd lokalny nie przeskoczy nie łamiąc prawa.

Cytat:
Popytaj przecietnych babiczan co się zmieniło dla nich, od wejscia do unii. Większośc powie, że niewiele.


Wiesz co? I dla mnie wiele się nie zmieniło.

Wiesz dlaczego? Bo - z całym szacunkiem i zrozumieniem dla tych, którzy nie potrafią - nie czekając na UE już od kilkudziesięciu lat starałem się być kowalem własnego losu, nie czekając na jego szczęśliwe zrządzenia. Choć oczywiście w wielu wypadkach szczęście pomogło, bo bez niego i ciężką pracą wiele rzeczy by nie wyszło.

Cytat:
Obecnie pojawia sie coś takiego jak "new look". Coraz ważniejsze jest to co dzieje się na naszym gminnym podwórku. Bo to ma wpływ bespośredni na nasze życie i samopoczucie


Obecnie? Ja tę zasadę wyznawałem i starałem się propagować od bardzo dawna, zanim jeszcze się do gminy przeprowadziłem. Zgodnie ze słowami piosenki Młynarskiego - "Róbmy swoje". Niestety, czasami sprawdza się i jego druga piosenka - "Przyjdzie walec i wyrówna" Very Happy

Cytat:
-np.: smród z oczyszczalni. Pryznajmnije takie mam odczucie.


Trudno mi mówić, bo przy niej nie mieszkam, ale ani przejeżdżając, ani kilkukrotnie bywając na jej terenie przy załatwianiu przyłącza kanalizacji, jakoś smrodu nie odczułem. Z drugiej strony pamiętam, jak dla mnie straszliwie śmierdziało RFN w latach 80, gdzie przy każdej pipidówie mieli otwarte oczyszczalnie biologiczne. Może to kwestia przyzwyczajenia? Bo tak jak mi śmierdziało, gdy sąsiad po nocy szambo wylewał, to nawet w Niemczech nie odczułem. Ale dzięki kanalizacji już nie wylewa ani on, ani wielu innych, a czasami wjazd wieczorem na osiedle to było jak nurkowanie w szambie.

Cytat:
Dlatego też jak rozumiem powstał ten portal, bo jeżeli by nie bylo popytu to by zdechł.


Sama prawda.

Cytat:
Dzieje się to takze z powodu, iż faktycznie pozycja państw narodowych ciagle słabnie.... zarówno poprzez procesy imigracyjne, rządy korporacji, internet, globalizację i to co jest dla nas najważniejsze - -


Zobaczysz, że gdy kryzys się pogłębi, resentymenty narodowe się wzmocnią i UE będzie bardzo silnie musiała walczyć o przetrwanie "swobodności" wszystkiego.

Cytat:
że obecnie jesteśmy w UE. Partnerami dla UE nie jest wiejska, ale Urząd Gminy Stare Babice, a jakie mamy osiagniecia we współpracy m.in. poprzez pozyskiwanie funduszy, o których piszesz - też w mniejszości wiemy!!!!


Cóż, twierdzisz jak widać że złe, a popatrz na informacje o pożytkowaniu funduszy UE w skali kraju. Wcale tak źle nie jest, tylko wielu rzeczy które będą robione, obecnie nie widzisz, bo jeszcze "łopaty nie poszły w ruch", jako że proces przygotowania papierkowego jest typowo 2-3 razy dłuższy, niż sama fizyczna realizacja przedsięwzięcia. Na tym zresztą grają na ogół politycy - gdy kolejna ekipa dochodzi do władzy, to pokazuje widowiskowo "machanie łopatami" które przygotowali poprzednicy, ale niewidocznie, zaś gdy potem te prace się kończą i aktualni politycy przegrywają kolejne wybory, bo nie umieli przygotować dalszych spraw, to już jako opozycja krzyczą, że "nowy rząd nic nie robi" Very Happy

To ja już wolę stabilną ekipę, która robi ile robi, ale nie traci czasu bez sensu na kopanie się po wiesz czym Very Happy

Cytat:
c*) już jedno kuku zrobili młodym gimnazjami. Teraz dołożą naukę przez internet...


No i tu się niejako bardzo zgadzamy. Gimnazja uważam w naszym wydaniu za tragiczne nieporozumienie. Nauki przez internet za wcześnie mi oceniać, ale też uważam, że żywej szkoły z pozytywnymi skutkami nie zastąpi.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kamil1
Gość






PostWysłany: Sob 12:45, 14 Lut 2009    Temat postu:

Nie uważacie, że większość dyskusji na tym forum zbyt często zbacza z tematu? Na przykład Pan "Lucyfer" z Panem "Krecikiem Łau" w swoich ostatnich postach piszą o Polsce w Unii, New Look, oczyszczalni ścieków, o tym jak śmierdziało w latach 80 w RFN, kryzysie, pozyskiwaniu środków z Unii, młodzieży pokrzywdzonej przez gimnazja, globalizacji, a nawet (o zgrozo!) o rządach korporacji. I chyba w przypływie tej pisarskiej weny zapomniano, że temat nazywa się "gminny internet". "Offtopowanie" nie jest domeną wyżej wymienionych którzy posłużyli tylko jako przykład tego co jest tak powszechne na tym forum. Bardzo cenię wypowiedzi "Lucyfera" za wysoki poziom merytoryczny. Część tematów na tym forum jednak nie nadaje się do czytania, bo wartościowe informacje trzeba wyławiać spośród szumu który powstaje przez zbaczanie z tematu.

Co na to administracja i inni użytkownicy ?
(P.S. Sam teraz zboczyłem z tematu, ale cel uświęca środki) Smile
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Lucyfer
jestem tu 24/24
jestem tu 24/24



Dołączył: 19 Mar 2006
Posty: 6671
Przeczytał: 13 tematów

Pomógł: 20 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: gmina Babice - Prawie jak Polska :)

PostWysłany: Sob 18:25, 14 Lut 2009    Temat postu:

Na forach tak bywa, że tematy zbaczają z początkowego, tak samo jak w życiu idąc na imprezę nie przestrzegasz "porządku obrad", bo to nie sesja rady gminy czy posiedzenie sejmu i nie wychodzisz do różnych pokoi porozmawiać z różnymi ludźmi o różnych sprawach.

A jak adminowi się chce podłubać, to wyławia istotne informacje i umieszcza je w zamkniętych wątkach podwieszanych, wyłącznie informacyjnych.

A spokojnie, temat Internetu zapewne za jakiś czas do wątka wróci.

Z tego, jak mi się sieć zachowuje od dwóch trzech dni, po ostatnim większym padzie wygląda jakby TP nieco poprawiła przepustowość. A to ważne, bo jak pisał BBS, sieć ma powstać w swoistym partnerstwie publiczno-prywatnym, więc przepustowość sieci TP ma tu też znaczenie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
jap_1
prawie lider
prawie lider



Dołączył: 25 Mar 2007
Posty: 377
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Wczoraj Ursynów, dzisiaj Kwirynów

PostWysłany: Sob 23:20, 14 Lut 2009    Temat postu:

kamil1 napisał:
Nie uważacie, że większość dyskusji na tym forum zbyt często zbacza z tematu? Na przykład Pan "Lucyfer" z Panem "Krecikiem Łau" w swoich ostatnich postach piszą o Polsce w Unii, New Look, oczyszczalni ścieków, o tym jak śmierdziało w latach 80 w RFN, kryzysie, pozyskiwaniu środków z Unii, młodzieży pokrzywdzonej przez gimnazja, globalizacji, a nawet (o zgrozo!) o rządach korporacji. ....

W porządku jest! To próba generalna przed wprowadzeniem internetu dla mas. Przy małej przepustowości multimedia raczej nie pójdą, ale forum będzie kwitnąć. Pogadamy sobie o wszystkim. Wink Laughing


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Wto 10:49, 24 Lut 2009    Temat postu:

Polska w drodze do internetowej rewolucji
Przemysław Poznański2009-02-23, ostatnia aktualizacja 2009-02-23 21:30

Do końca marca ma pojawić się projekt ustawy rewolucjonizującej rynek internetu w Polsce. Wczoraj Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował raport, który pokazuje, jak bardzo nowe przepisy są potrzebne.

Wielu ludzi w Polsce nie jest zainteresowanych posiadaniem ani komputera, ani dostępu do internetu. To efekt słabego
Szerokopasmowy dostęp do internetu stał się absolutnym standardem w krajach wysoko rozwiniętych. Wśród członków OECD dostęp do tej usługi w połowie 2008 r. miało średnio 21,3 proc. W rozwoju sieci nowej generacji przodują przede wszystkim Japonia oraz Korea Południowa. Europa - poza Szwecją i Danią - jest zdecydowanie w tyle.

Polska jest na jednym z ostatnich miejsc. - Wielu ludzi w Polsce nie jest zainteresowanych posiadaniem ani komputera, ani dostępu do internetu. To efekt słabego wykształcenia informatycznego. Poza tym mamy wciąż wiele "białych plam", czyli miejsc, gdzie dostępu do internetu brak - zaznacza prezes UKE. - Przeszkodą za to nie powinna być cena dostępu, która znacząco spadła w ostatnich latach i nie odbiega od średniej europejskiej.

UKE pracuje nad projektem ustawy mającej upowszechnić internet. Będzie ona stanowić część "pakietu antykryzysowego" rządu Donalda Tuska. O jej założeniach "Gazeta" pisała jako pierwsza, dziś znamy już szczegóły. UKE zaproponuje:

• Poprawienie istniejącego prawa. Tu dla UKE najlepszym wzorcem jest Francja, gdzie z inwestującego operatora zdjęto obowiązek udostępniania innym graczom łączy światłowodowych. Na operatorach ciążyłby jedynie obowiązek udostępniania sobie nawzajem kanalizacji teleinformatycznej.

• Zachęty dla samorządów, by angażowały się w tworzenie infrastruktury telekomunikacyjnej. - Chodzi nie tylko o uświadomienie potencjalnych korzyści z tego tytułu, ale także stworzenie ram prawnych do takiej działalności - zaznacza Streżyńska.

• „Prawo drogi” - samorządy nie będą miały prawa odmówić wykorzystania pasa drogowego do tworzenia infrastruktury światłowodowej.

• Obowiązek dociągnięcia światłowodu do każdego mieszkania w nowo powstających budynkach wielorodzinnych.

• Wspieranie rozbudowy infrastruktury telekomunikacyjnej najnowszej generacji ze środków budżetowych.

• Skrócenie procedur administracyjnych i dostosowanie ich do potrzeb rozwoju telekomunikacji.




- Rozwój sieci światłowodowych, tzw. sieci następnej generacji, ma istotne znaczenie dla przyszłości, ponieważ będzie stanowił o przewadze konkurencyjnej i gospodarczej danego kraju. U nas poza pojedynczymi przypadkami nie ma jednak łączy w tej technologii - mówi Anna Streżyńska, prezes UKE.




Co daje taka sieć? Pozwala nie tylko zdecydowanie szybciej przeglądać strony internetowe czy ściągać e-maile, ale przede wszystkim wprowadza nowe usługi, np. telewizję najwyższej rozdzielczości, wideokonferencje o bardzo wysokiej jakości. - Dzięki tej sieci ludzie będą pracować z domu położonego bardzo daleko od faktycznego miejsca zatrudnienia, nastąpi rewolucja w sposobach nauczania - przekonuje Streżyńska.

Dlaczego w Polsce nie ma światłowodów? Przede wszystkim z powodu kosztów. Różne szacunki mówią, że na wdrożenie łączy światłowodowych w krajach Unii Europejskiej potrzeba ok. 250 mld euro. - Operatorzy hamują te inwestycje ze względu na rachunek ekonomiczny. Tymczasem o infrastrukturze nie powinno się myśleć jedynie w kategoriach zysku: autostrady w Niemczech nie od razu po wybudowaniu były zapełnione samochodami, ale dzięki odważnej decyzji sprzed lat ten kraj czerpie nieustające korzyści z tego tytułu - przypomina Streżyńska.

Jest też inny powód. TP SA wielokrotnie podkreślała, że nie może inwestować w nowoczesną sieć w obecnych warunkach regulacyjnych - dziś swoją infrastrukturę operator musi udostępniać konkurencji. Odpłatnie, ale - jak twierdzi - poniżej kosztów. Dlatego chciałby, aby sieć nowej generacji podlegała innym prawom.


Źródło: Gazeta Wyborcza
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Lucyfer
jestem tu 24/24
jestem tu 24/24



Dołączył: 19 Mar 2006
Posty: 6671
Przeczytał: 13 tematów

Pomógł: 20 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: gmina Babice - Prawie jak Polska :)

PostWysłany: Wto 12:57, 24 Lut 2009    Temat postu:

Anonymous napisał:
Poza tym mamy wciąż wiele "białych plam", czyli miejsc, gdzie dostępu do internetu brak - zaznacza prezes UKE.


Prawda, tyko jednocześnie MSWiA torpeduje całe finansowanie przez UE Internetu w Polsce, bo publikuje mapę zasięgu sieci, z której wynika, że bez mała nawet pod ziemią on w Polsce jest Very Happy I co ciekawe, podobno mapa została opracowana na podstawie materiałów marketingowych operatorów Very HappyVery HappyVery HappyVery HappyVery Happy

Jawna kpina z profesjonalizmu. Pracowałem przy stawianiu różnych sieci łączności i przy radiówkach standardem procedury odbioru sieci jest objazd terenu samochodami pelengacyjnymi i pomiar faktycznego natężenia pola w terenie.

Cytat:
• Zachęty dla samorządów, by angażowały się w tworzenie infrastruktury telekomunikacyjnej. - Chodzi nie tylko o uświadomienie potencjalnych korzyści z tego tytułu, ale także stworzenie ram prawnych do takiej działalności - zaznacza Streżyńska.


Zachęcać to raczej nie trzeba, trzeba za to bardzo im uprościć procedury takich działań, bo obecnie zajmują lata i sporo kosztują, zanim się pierwszą łopatę wbije.

Cytat:
• „Prawo drogi” - samorządy nie będą miały prawa odmówić wykorzystania pasa drogowego do tworzenia infrastruktury światłowodowej.


Oderwanie od rzeczywistości. Samorządy mają problemy ze zgodami od własnych zarządców drogi na banalne elementy infrastruktury drogowej, jakimi są znaki czy fotoradary - na wszystko trzeba tony papierów.

Poza tym pas drogowy to szerokie i niebezpieczne pojęcie. Z jednej strony pomysł dobry, tam gdzie chodzi o pobocza dróg, ale nie wyobrażam sobie prucia asfaltów jezdni, żeby kłaść światłowody. A dokładniej sobie wyobrażam potem taką katastrofę, jaka po kanalizacji się zrobiła na ulicach Lipkowa.

Cytat:
• Obowiązek dociągnięcia światłowodu do każdego mieszkania w nowo powstających budynkach wielorodzinnych.


Fantastyczne, ale jak zwykle po polsku. Dokąd to określili, ale nie określili skąd. Z Berlina? A co w rejonie, gdzie nie ma sieci szkieletowej? Deweloper ma ją wybudować?

Cytat:
• Wspieranie rozbudowy infrastruktury telekomunikacyjnej najnowszej generacji ze środków budżetowych.


Hmmm, a jak to się ma do zakazu finansowania przez państwo firm komercyjnych? Chyba, czego jednak tu nie zaznaczono, że chodzi wyłącznie o finansowanie takich inwestycji samorządowych.

Cytat:
• Skrócenie procedur administracyjnych i dostosowanie ich do potrzeb rozwoju telekomunikacji.


Fajne, ale trudno uwierzyć w szybką realizację. Gdy zaczynałem pracę przy telekomunikacji pod koniec lat 80, przepisy podatkowe o amortyzacji przewidywały że centrala telefoniczna się amortyzuje w .... 40 lat Very Happy Zmiana tego kilka lat zajęła, które kosztowały nas spore opóźnienie rozwoju na starcie, bo żadna firma komercyjna nie widziała sensu ekonomicznego inwestowania na takich warunkach.

Cytat:
- Rozwój sieci światłowodowych, tzw. sieci następnej generacji, ma istotne znaczenie dla przyszłości, ponieważ będzie stanowił o przewadze konkurencyjnej i gospodarczej danego kraju. U nas poza pojedynczymi przypadkami nie ma jednak łączy w tej technologii - mówi Anna Streżyńska, prezes UKE.


Zaiste odkrywcze, gmina Stare Babice na to wpadła już blisko 4 lata temu. Tylko z powodów o których usunięciu mówi się powyżej dopiero teraz i wciąż jeszcze w czasie przyszłym, projekty idą jak po grudzie.

Cytat:
Co daje taka sieć? Pozwala nie tylko zdecydowanie szybciej przeglądać strony internetowe czy ściągać e-maile, ale przede wszystkim wprowadza nowe usługi, np. telewizję najwyższej rozdzielczości, wideokonferencje o bardzo wysokiej jakości. - Dzięki tej sieci ludzie będą pracować z domu położonego bardzo daleko od faktycznego miejsca zatrudnienia, nastąpi rewolucja w sposobach nauczania - przekonuje Streżyńska.


Do pracy z domu nie trzeba sieci światłowodowej, na ogół 500k już spokojnie wystarcza, a 1 MB to full wypas. Na 1 MB prowadzę spokojnie wideokonferencje z UK. A tak już mówiąc o szewcu Very Happy, to całkiem niedawno sąsiedzi pani Prezes klęli, że poza nią w osiedlu nikt nie ma szansy na przewodowy dostęp do Internetu Very Happy

Cytat:
Dlaczego w Polsce nie ma światłowodów? Przede wszystkim z powodu kosztów. Różne szacunki mówią, że na wdrożenie łączy światłowodowych w krajach Unii Europejskiej potrzeba ok. 250 mld euro.


Koszt samych kabli spadł już prawie do poziomu par miedzianych. Problemem jest kopanie, papiery i osprzęt.

Cytat:
- Operatorzy hamują te inwestycje ze względu na rachunek ekonomiczny. Tymczasem o infrastrukturze nie powinno się myśleć jedynie w kategoriach zysku: autostrady w Niemczech nie od razu po wybudowaniu były zapełnione samochodami, ale dzięki odważnej decyzji sprzed lat ten kraj czerpie nieustające korzyści z tego tytułu - przypomina Streżyńska.


Tak, tylko autostrady w Niemczech (i wielu innych krajach) budowało państwo, które może sobie pozwolić na inwestycje pro publico bono, które się nawet nigdy nie zwrócą (i nawet powinno sobie pozwalać), ale ie zrobią tego prywatne firmy komercyjne. Co zresztą potwierdza tezę, którą wyznaję, że nie wszystko w kraju powinno się prywatyzować i rzucać "niewidzialnej ręce rynku" na pożarcie, bo ona, szczególnie od ostatnich kilkunastu lat, jest nastawiona na szybkie zyski. I to nie tak, jak kiedyś liczone w latach, a ostatnio już nawet w kwartałach.

Cytat:
Jest też inny powód. TP SA wielokrotnie podkreślała, że nie może inwestować w nowoczesną sieć w obecnych warunkach regulacyjnych - dziś swoją infrastrukturę operator musi udostępniać konkurencji. Odpłatnie, ale - jak twierdzi - poniżej kosztów. Dlatego chciałby, aby sieć nowej generacji podlegała innym prawom.


I sama prawda. Tylko jak to zrobić, żeby nie podpaść pod unijne prawo o swobodzie konkurencji, zabraniające dofinansowania przez państwo firm komercyjnych? A może znacjonalizują TPSA? Very Happy W końcu banki na całym świecie nagle po eksperymencie ostatnich kilkunastu lat jednak zaczęli nacjonalizować Very Happy

Reasumując - albo dziennikarze poprzekręcali, albo to są fajne pobożne życzenia, ale jak zwykle w Polsce - pięknie nakreślone strategicznie, ale pozbawione ustaleń wykonawczych czyli taktycznych, bez których pozostaną tylko w sferze zamierzeń.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Wto 15:42, 24 Lut 2009    Temat postu:

Rolling Eyes Z racji wspomnianej papierologii, pracy wielu ludzi, i koniecznego czasu oraz tak błyskawicznie zmieniających się potrzeb konsumentów, rynku i rozwoju technologicznego, myślę, że samorząd może interesować się takim projektem, ale jedynie w przypadku gdy jego założenia i funkcjonalność będą w istotny sposób wyprzedzać wymagania rynku.
Ja mam jakieś 640k i mi wystarcza. Za 2 lata to będzie tyle co nic. Sorki, to dzisiaj jest malutko Smile

Exclamation Firma ma o wiele większe możliwości do zmiany założeń i doskonalenia projektów, jest elastyczna rynkowo, cenowo i decyzyjnie.
Z punktu widzenia gminy, wydaje mi się, że jest to jedynie wydatek, koszty obsługi i zatrudnienia wykwalifikowanych kadr do utrzymania czystości oraz nowe dziwny twór nie wiadomo o jakiej osobowości prawnej.....

Idea Szerokopasmowy internet, to jest pomysł przyszłościowy. Może dobrym pomysłem jest wpuszczenie światłowodu w kanał i samo dzierżawienie go operatorom internetu? Na infrastrukturze być może uda sie zarobić? uzyskać rabaty dla mieszkańców? lub chociaż pokryć koszty inwestycji?

Confused Napiszę szczerze, że mam wielkie obawy co do funkcjonowania takiego projektu w naszych, polskich, także po wyborczych realiach prawnych, watowych i innych.

Arrow Wszak może Lucek napisze coś o przesyłaniu internetu przez gniazdko elektryczne - ponoć w niemcowni byly jakieś testy...

Crying or Very sad Dzisiaj tp dodaje za złotówkę antenę satelitarną do ogladnia tv. Może za 2 lata tp lub inny n-operator będzie dawać taką do ściągania internetu? Jak wtedy nazwiemy gminną czy też powiatową sieć internetową?

Shocked Wiemy przecież, że tak na serio koszty projektów informatycznych i telekomunikacyjnych zaczynają się po wybudowaniu...

Very Happy W swoim przy-nudnym i przy-długim wywodzie zmierzam do tego, że jest wiele innych inwestycji do skończenia lub też do rozpoczęcia Smile

Pozdrawiam, Cool
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Lucyfer
jestem tu 24/24
jestem tu 24/24



Dołączył: 19 Mar 2006
Posty: 6671
Przeczytał: 13 tematów

Pomógł: 20 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: gmina Babice - Prawie jak Polska :)

PostWysłany: Wto 20:37, 24 Lut 2009    Temat postu:

Anonymous napisał:
Rolling Eyes Z racji wspomnianej papierologii, pracy wielu ludzi, i koniecznego czasu oraz tak błyskawicznie zmieniających się potrzeb konsumentów, rynku i rozwoju technologicznego, myślę, że samorząd może interesować się takim projektem, ale jedynie w przypadku gdy jego założenia i funkcjonalność będą w istotny sposób wyprzedzać wymagania rynku.


Nie ma szans na zrobienie czegoś wyprzedzającego wymagania rynku, bo po pierwsze nikt nie zapłaci za używanie tego (a to drogie by było), po drugie wymagania się zmieniają szybciej, niż zdążysz je przewidzieć. Jak sobie poszukasz i poczytasz o rozwoju sieci TETRA, to właśnie na próbie wprowadzenia wyprzedzającej rynek współpracy transgranicznej sieci, w praktyce się jej rozwój zatrzymał. Nawet największe potęgi telekomunikacyjne świata tego nie udźwigną, a państwa w dobie kryzysu pieniędzy nie wyłożą.

Cytat:
Ja mam jakieś 640k i mi wystarcza. Za 2 lata to będzie tyle co nic. Sorki, to dzisiaj jest malutko Smile


Zależy, do czego. Do pracy aż z zapasem. Do ściągania pornoli pewnie będzie za mało, zależy jak kto szybko chce oglądać Very Happy Kazaa, emuły i inne P2P wykończą każdą sieć. Z kolei dla dużych firm to nie ta liga, tu mówimy o 10GbE.

I tu trzeba wyraźnie rozdzielić dwie kwestie. Internetu "obywatelskiego" za darmo, o małej przepustowości, robionego "pro bono", ale z założeniem pokrycia nim także takich terenów, gdzie operatorom komercyjnym się nie opłaci sznurka dociągnąć, nie mówiąc o światłowodzie. Oraz Internetu "komercyjnego", także prowadzonego przez gminę, ale już jako "operatora" ze wskazaniem na "operatora wirtualnego".

Cytat:
Exclamation Firma ma o wiele większe możliwości do zmiany założeń i doskonalenia projektów, jest elastyczna rynkowo, cenowo i decyzyjnie.
Z punktu widzenia gminy, wydaje mi się, że jest to jedynie wydatek, koszty obsługi i zatrudnienia wykwalifikowanych kadr do utrzymania czystości oraz nowe dziwny twór nie wiadomo o jakiej osobowości prawnej.....


Dlatego pomysł na budowę tego przez gminę w partnerstwie z "prawdziwym" operatorem, który by zajął się sprawami techniczno-operacyjnymi, a gmina by była operatorem wirtualnym oferującym różne dostępy (darmowy obywatelski i płatny komercyjny) nie jest całkiem od rzeczy, bo eliminuje to, o czym piszesz powyżej.

Cytat:
Idea Szerokopasmowy internet, to jest pomysł przyszłościowy. Może dobrym pomysłem jest wpuszczenie światłowodu w kanał i samo dzierżawienie go operatorom internetu? Na infrastrukturze być może uda sie zarobić? uzyskać rabaty dla mieszkańców? lub chociaż pokryć koszty inwestycji?


Ten pomysł od samego początku zalecałem gminie i był uwzględniony w projektach, w postaci założenia budowy nadmiarowej pasywnej sieci światłowodowej na początek choćby tylko kanalizacji pierwotnej i wtórnej. Jak widzisz z artykułu, największym problemem (nie tylko w Polsce) jest "prawo przejścia", a to by je załatwiało, pozwalając wdmuchnąć światłowody w kilka dni i postawić szafy z wyposażeniem aktywnym.

Cytat:
Confused Napiszę szczerze, że mam wielkie obawy co do funkcjonowania takiego projektu w naszych, polskich, także po wyborczych realiach prawnych, watowych i innych.


Z jednej strony tak, z drugiej jakoś ta Polska jednak funkcjonuje i uważam że na szczeblach samorządowych lepiej, niż na centralnych, a po trzecie przejedź się do gminy Zielonka i zobaczysz, że to może działać.

Cytat:
Arrow Wszak może Lucek napisze coś o przesyłaniu internetu przez gniazdko elektryczne - ponoć w niemcowni byly jakieś testy...


Mam na biurku zawiadomienie o wprowadzeniu zarządu komisarycznego (ratunek przed bankructwem) firmy, mojego starego klienta, która pierwsza z tym eksperymentowała Very Happy Jedna z największych firm telekomunikacyjnych świata.

Pierwotne próby to było słanie internetu faktycznie po kablach energetycznych, na wzór telefonii nośnej, znanej w energetyce od czasów powojennych zeszłego wieku. Ale to były czasy modemów analogowych i przepływności rzędu kilkudziesięciu kb/s. Zginęło śmiercią naturalną. Teraz mówi się o czymś innym, co przystaje do tego, o czym tu piszemy. Koszt dołożenia w produkcji światłowodu do kabla energetycznego to są grosze za metr. A kabel energetyczny trzeba i tak doprowadzić do każdego zabudowania. Tyle, że trzeba z drugiej strony ten światłowód mieć do czego podłączyć (czyli do "naszej" sieci), a z drugiej jest problem przeszkolenia wszystkich elektryków i energetyków w zgrzewaniu światłowodów i ogólnie w technice światłowodowej, czego energetyki na całym świecie po prostu nie chcą sobie brać na głowy. I tu jest największy problem.

Cytat:
Crying or Very sad Dzisiaj tp dodaje za złotówkę antenę satelitarną do ogladnia tv. Może za 2 lata tp lub inny n-operator będzie dawać taką do ściągania internetu? Jak wtedy nazwiemy gminną czy też powiatową sieć internetową?


To, że dzisiaj Ci ją daje za złotówkę, nie oznacza, że per saldo za nią w sumie drogo nie zapłacisz, tylko później Very Happy I żadne operator Ci nie "da". W telekomunikacji istnieje coś takiego jak ARPU, czyli średni zysk z abonenta, który wszystkie firmy się starają maksymalizować różnymi manipulacjami, także "łapaniem na cyrograf" za złotówkę.

Kilka lat temu robiłem w Polsce premierowy pokaz firmy, oferującej za ok 1200 zł dwukierunkowy terminal satelitarny do odbioru 30 kanałów HDTV i Internetu 2 MB z dosyłem też drogą satelitarną, za ceny od 20 do 50 euro miesięcznie. Nie wyszło im to i więcej o nich nie słychać.

Cytat:
Shocked Wiemy przecież, że tak na serio koszty projektów informatycznych i telekomunikacyjnych zaczynają się po wybudowaniu...


Nie tylko ich. Zobacz na Warszawską - teraz ją trzeba odśnieżać i kosić "chwastniki" Very Happy Póki gdzieś nie ma chodnika, dla gminy nie ma problemu, ale po jego wybudowaniu zaczynają się koszty. Tak że wychodząc z tego przekonania można by nic nie robić.

Cytat:
Very Happy W swoim przy-nudnym i przy-długim wywodzie zmierzam do tego, że jest wiele innych inwestycji do skończenia lub też do rozpoczęcia Smile


To ja jeszcze raz przypominam, że w wypadku dofinansowania unijnego nie można mówić o kwocie całkowitej "na gminę", którą gmina może sobie rozdysponować na co jej trzeba. To UE decyduje ile i na co konkretnie udostępnia. I możesz mieć potrzeby miliona Euro na drogi, a 10 tysięcy euro na Internet, ale jeżeli UE da milion na Internet, a 10 tysięcy na drogi, to jeżeli tego miliona nie wykorzystasz na Internet, to go nie masz, na drogi masz dalej maksymalnie 10 tysięcy. To jest tylko przykład, ale ilustrujący zasadę działania dofinansowania. Jeżeli ktoś bierze całą kwotę ze wszystkich "zadań" a potem krzyczy dlaczego tak, a nie inaczej ją się wydaje, to albo jest niedoinformowany, albo uprawia demagogię.

I o tym warto pamiętać.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
jap_1
prawie lider
prawie lider



Dołączył: 25 Mar 2007
Posty: 377
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Wczoraj Ursynów, dzisiaj Kwirynów

PostWysłany: Wto 22:32, 24 Lut 2009    Temat postu:

Anonymous napisał:

Arrow Wszak może Lucek napisze coś o przesyłaniu internetu przez gniazdko elektryczne - ponoć w niemcowni byly jakieś testy...
U nas w Polsce też były. I w wielu innych krajach. I chyba nigdzie się to do końca nie opłaciło. To technicznie nie jest takie proste. Kable energetyczne to gorsze medium transmisyjne, niż kable telefoniczne, bo nikt ich nie projektował nawet do przesyłania głosu, a co dopiero do transmisji szerokopasmowej. Kable telefoniczne są przynajmniej skrętką, co zmniejsza zakłócenia i przesłuchy. Kable energetyczne nie, choć z kolei mają zdecydowanie mniejszą rezystancję. A po drodze jeszcze urządzenia indukcyjne (transformatory, liczniki), zakłócenia (iskrzenie). Nie da się więc podłączyć internetu do elektrowni i odebrać w domu. Trzeba szkielet internetu podciągnąć przynajmniej do końcowego transformatora NN (im bliżej końcowego użytkownika, tym lepiej) i stamtąd miedzią dopiero rozprowadzać po klientach. A do tego najlepszy jest światłowód - może być zintegrowany z kablem energetycznym miedzianym. Energetyka kiedyś stosowała transmisję danych korzystając z przewodów prądowych WN, ale to było do celów telemetrii - zdecydowanie mniejsze wymagania. Teraz to światłowody zintegrowane z przewodami odgromowymi - na szczytach słupów WN. Rozprowadzenie miedzią do klienta domu to dodatkowe urządzenia modulujące i demodulujące - kolejny koszt i konieczność fachowego wykonania.
Resztę problemów dobrze opisał Lucyfer - lepiej zna problemy wykonawstwa.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez jap_1 dnia Wto 22:44, 24 Lut 2009, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Lucyfer
jestem tu 24/24
jestem tu 24/24



Dołączył: 19 Mar 2006
Posty: 6671
Przeczytał: 13 tematów

Pomógł: 20 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: gmina Babice - Prawie jak Polska :)

PostWysłany: Śro 0:37, 25 Lut 2009    Temat postu:

jap_1 napisał:
Energetyka kiedyś stosowała transmisję danych korzystając z przewodów prądowych WN, ale to było do celów telemetrii - zdecydowanie mniejsze wymagania.


Telemetrii, telesterowania i telefonii nośnej.

Cytat:
Teraz to światłowody zintegrowane z przewodami odgromowymi - na szczytach słupów WN.


OLTP wprowadzane w latach 80/90 przez niedawno zmarłego ojca kolegi, ówczesnego dyrektora technicznego PSE.

Cytat:
Rozprowadzenie miedzią do klienta domu to dodatkowe urządzenia modulujące i demodulujące - kolejny koszt i konieczność fachowego wykonania.
Resztę problemów dobrze opisał Lucyfer - lepiej zna problemy wykonawstwa.


I OLTP w energetyce było wprowadzane głównie jako alternatywna sieć szkieletowa do wynajmu pasma operatorom telekomunikacyjnym oraz jako zastąpienie dawnej "nośnej", ale bez założenia że będzie to dalej sieć dystrybucyjna.

Podobną siecią szkieletową dysponuje kolej, bo nie miała problemów z "prawem drogi" i kładła wzdłuż torowisk. Ale dalej już miała takie same problemy, jak inni, więc to pozostał szkielet tranzytowy i sieć do zastosowań głównie kolejowych. Mieli za to początkowo duże problemy z dobraniem kabli światłowodowych, bo ekranowane metalem im paliły prądy błądzące od trakcji i piorunów.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Wto 10:31, 07 Kwi 2009    Temat postu:

Popularny mobilny internet
Przemysław Poznański
2009-04-05, ostatnia aktualizacja 2009-04-05 18:49


Ponad milion osób korzystało w ub.r. z mobilnego internetu - wynika z danych UKE.



Internet mobilny to już prawie jedna piąta całkowitej liczby łączy szerokopasmowych w Polsce - podał Urząd Komunikacji Elektronicznej. - Internet mobilny nie zastąpi stacjonarnego, ale z pewności jest dla niego doskonałym uzupełnieniem - zapewnia autor raportu o stanie internetu mobilnego Grzegorz Bernatek. Z badań brytyjskiego regulatora rynku telekomunikacyjnego Ofcom wynika, że aż 68 proc. użytkowników przenośnego dostępu do sieci ma też w domu stałe łącze. Tylko 25 proc. Brytyjczyków korzysta wyłącznie z dostępu do sieci u operatorów komórkowych.

Z przeanalizowanych w marcu przez UKE cenników operatorów sieci komórkowych wynika, że przy limicie transferu danych 1 GB za bezprzewodowy dostęp do internetu klient indywidualny zapłaci miesięcznie od 49 do 60 zł miesięcznie. Co ciekawe, za wyższy limit (od 3 do 6 GB) można zapłacić mniej - nawet 45 zł. A to dzięki ofercie wprowadzonej przez Play. Problem z tym ostatnim operatorem polega na tym, że choć jego sieć nadajników rozwija się szybko, to wciąż nie pokrywa całego kraju.

Inni operatorzy skrzętnie wytykają to najmłodszemu graczowi. - Oferta Orange jest nieporównywalna do oferty Play choćby ze względu na zdecydowanie większy zasięg usług internetowych. W sieci Orange z mobilnego internetu w różnych technologiach i prędkościach można korzystać na obszarze niemal całego kraju, w zasięgu jest 99,5 proc. mieszkańców - podkreśla Wojciech Jabczyński, rzecznik Grupy TP.

Jak zaznacza Marcin Gruszka, rzecznik Play, w zasięgu nadajników operatora znajduje się już prawie 300 miast. - W kolejnych kilkudziesięciu trwają testy, a nadajniki zostaną włączone w kwietniu i maju. Poza tym w planach mamy kolejne kilkaset lokalizacji - podkreśla i zaznacza, że Play liczy na pokonanie konkurencji jakością. - Stawiamy nadajniki wyłącznie w najnowszej technologii 3G - mówi. Zdradza, że sieć przygotowuje ofertę jeszcze tańszą od obecnej, ale tylko dla klientów banku ING.

W analizie UKE podkreśla, aby przy wyborze oferty nie kierować się wyłącznie ceną. Warto rozważyć dodatkowe usługi i propozycje operatorów, a przede wszystkim przetestować jakość usługi. - Standardem stało się już udostępnianie klientom modemu internetowego na próbę, od 7 do nawet 30 dni - podkreśla Anna Streżyńska, prezes UKE. - Jest niezwykle ważne, aby klient mógł sprawdzić rzeczywiste wartości transferu danych przed podpisaniem umowy, zwłaszcza w przypadku umowy na czas określony, której przedterminowe rozwiązanie z reguły wiąże się z nałożeniem kar na klienta.

Czym jeszcze kuszą nas operatorzy? Oferta może obejmować między innymi propozycje dokupienia laptopa, a także tanie lub bezpłatne oprogramowanie.

Najważniejsza jest jednak jakość usług. Sprawdzali ją w grudniu przedstawiciele firmy doradczej Audytel. Przez cały miesiąc jeździli po Polsce i sprawdzali w praktyce, jak działa dostęp do sieci przez modemy komórkowe. Sprawdzono jakość usługi w 22 miastach różnej wielkości, dokonując w sumie 2,5 tys. pomiarów zarówno na zewnątrz budynków, jak i wewnątrz. - Przeciętnie osiągane prędkości pobierania danych wynoszą ok. 700-800 kb/s. To w zupełności wystarcza nawet do korzystania z takich serwisów jak YouTube - zaznacza autor raportu Grzegorz Bernatek.

Najlepiej mają mieszkańcy dużych miast (powyżej 250 tys. mieszkańców), bo to tam operatorzy najpierw instalują nadajniki. Średnia szybkość pobierania danych w tych miastach wynosi 753 kb/s. Im mniejsze miasto, tym również szybkość mniejsza - aż do 570 kb/s w miejscowościach do 50 tys. mieszkańców.

W zestawieniu najlepiej wypadła Warszawa, gdzie średnia prędkość pobierania danych wynosi 834 kb/s. W stolicy znajduje się też dziesięć punktów, w których usługi działały najlepiej, osiągając szybkość nawet 5,6 Mb/s. Dopiero na 11. miejscu jest Gdańsk, gdzie w jednym z miejsc udało się osiągnąć prędkość pobierania danych na poziomie 2,6 Mb/s. Spośród miejscowości z najwyższą średnią, na drugim miejscu jest Gdynia, na trzecim Elbląg (789 kb/s). Najsłabiej usługi mobilnego internetu działały w grudniu w Sosnowcu (442 kb/s), Garwolinie i Mławie (331 kb/s).
Źródło: Gazeta Wyborcza
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
maniek
Gość






PostWysłany: Śro 4:48, 08 Kwi 2009    Temat postu:

Mam pytanko? Ma ktoś z Was może Blue Connect z Ery w wersji przewidzianej dla laptopów? Chciałbym sie dowiedzieć jak to się sprawdza na naszym terenie???
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Śro 9:26, 08 Kwi 2009    Temat postu:

maniek napisał:
Mam pytanko? Ma ktoś z Was może Blue Connect z Ery w wersji przewidzianej dla laptopów? Chciałbym sie dowiedzieć jak to się sprawdza na naszym terenie???


Play daje na chwilę na sprawdzenie. Może era też daje na sprawdzenie?
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Michał S.trażak
jestem tu 24/24
jestem tu 24/24



Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 1718
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Stare Babice

PostWysłany: Śro 21:09, 08 Kwi 2009    Temat postu:

maniek napisał:
Mam pytanko? Ma ktoś z Was może Blue Connect z Ery w wersji przewidzianej dla laptopów? Chciałbym sie dowiedzieć jak to się sprawdza na naszym terenie???

Mam od pół roku i nie narzekam. Jest pysznie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Lucyfer
jestem tu 24/24
jestem tu 24/24



Dołączył: 19 Mar 2006
Posty: 6671
Przeczytał: 13 tematów

Pomógł: 20 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: gmina Babice - Prawie jak Polska :)

PostWysłany: Śro 22:28, 08 Kwi 2009    Temat postu:

Michał S.trażak napisał:
maniek napisał:
Mam pytanko? Ma ktoś z Was może Blue Connect z Ery w wersji przewidzianej dla laptopów? Chciałbym sie dowiedzieć jak to się sprawdza na naszym terenie???

Mam od pół roku i nie narzekam. Jest pysznie.


Poczekaj, aż się drzewa zazielenią i wtedy dopiero będzie miarodajnie.

To nie jest żart - założono mi kiedyś CDMA 800 w zimie. do wiosny było miodzio, ale potem zaczęły się schody i to poważne. Bo projektant systemu nie przewidział liści, a pomiary próbne robiono zimą Very Happy


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum :.:.: BABICKIE FORUM INTERNETOWE :.:.: Strona Główna -> TEMATY ARCHIWALNE 2011 Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4 ... 25, 26, 27  Następny
Strona 3 z 27

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin