Forum :.:.: BABICKIE FORUM INTERNETOWE :.:.: Strona Główna :.:.: BABICKIE FORUM INTERNETOWE :.:.:
STARE BABICE
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Fotowoltaika. Czy warto?
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4 ... 22, 23, 24  Następny
 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum :.:.: BABICKIE FORUM INTERNETOWE :.:.: Strona Główna -> TEMATY ARCHIWALNE 2017
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Lucyfer
jestem tu 24/24
jestem tu 24/24



Dołączył: 19 Mar 2006
Posty: 6671
Przeczytał: 13 tematów

Pomógł: 20 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: gmina Babice - Prawie jak Polska :)

PostWysłany: Nie 11:16, 15 Wrz 2013    Temat postu:

Wielebny napisał:
do Lucyfer:
czy majac mozliwosc podgladu na liczniku poboru mocy chwilowej w ujeciu historycznym notowalbys rowniez urzadzenia elek., ktore byly wlasnie dzialajace w domu na tych wlasnie peak'ach?
jezeli nie to mialbys tylko gole wskazania Wh/kWh, ktore trudno byloby do czegokolwiek odniesc,


Odpowiem dwojako:

- na pewno w jakimś początkowym okresie bym korelował pory używania większych urządzeń (pralka, zmywarka, spawarka Very Happy) ze zużyciem chwilowym. Zasadniczo mam wpływ na pory użytkowania dwóch pierwszych urządzeń, bo spawarkę odpalam gdy coś muszę pospawać, a to zależy bardziej od tego, jak to jest pilne bądź kiedy mam czas na majsterkowanie. Nie mam też większego wpływu (poza poprzez zmywarkę i pralkę) na pracę pompy wody. Takie porównanie by mi dało możliwość oszacowania, czy na przykład opłaciłoby mi się przejście na taryfę dwustrefową poprzez zmiany pór używania pralki i zmywarki, czy na tle ogólnego poboru to by nic nie dało.

- potem raczej bym patrzył pod kątem "wyjątków", pozwalających na wykrywanie "dzikich" urządzeń. Miałem na przykład niedawno taką sytuację, że zgłupiał termostat lodówki i zaczął ją pędzić w cyklach nieco losowych, przez co niezależnie od zmniejszenia ustawień mroziła żywność w komorze chłodziarki, a i prądu na pewno żarła więcej. Na wykresie powinno to wyjść.

- niezależnie od tego mam watomierz i sprawdzam różne urządzenia, szczególnie nowo zakupione, pod kątem poboru mocy. Wyniki potrafią być zaskakujące. Kiedyś kupiłem do kuchni telewizor płaski 17 cali, który według producenta spełniał normy UE, więc w uśpieniu powinien brać (ówcześnie) maksymalnie 5 W, a bliżej 3 (duża plazma od niego starsza w uśpieniu bierze 0,8W). I co się okazało? Że przy pracy pobierał regulaminowe ok 40W, ale w uśpieniu aż 25W. Sprzedawca się migał z uznaniem niezgodności z umową, "na szczęście" w końcu padł zasilacz i po wymianie gwarancyjnej pobór w uśpieniu spadł do poniżej 5W.

Cytat:
jakos nie moge sie przekonac do wartosci pt. moc chwilowa w ujeciu historycznym; mnie wystarczy moc chwilowa bo gdy np. wlacze piecyk elektryczny zaraz moge sobie odczytac na liczniku jaki jest pobor mocy elekt. i czy w danym momencie oplaca mi sie wlaczac urzadzenia pradotworcze (aby mniej ciagnac z ZE) czy tez nie Smile


Teoretycznie moc piecyka masz na nim podaną, a Twoje sprawdzenie to jak moje sprawdzenie watomierzem, ile rzeczywiście urządzenie bierze.

Natomiast ciekawe jest sprawdzenie chwilowego poboru mocy przez dom np. w środku nocy czy środku dnia, gdy niby nie pracują żadne urządzenia i domowe oświetlenie - tzw. pobór mocy w tle lub przez "uśpione pożeracze". Można się zdziwić. To ten pobór bardziej nam nabija rachunki, niż chwilowe piki.

Niestety ze względu na działanie ZE Pruszków jestem skazany na używanie UPSa do komputera. Tylko że on, nawet gdyby go "wyłączyć" (w sensie napięcia wyjściowego) i tak z sieci będzie ciągnął koło 30-40W na utrzymanie naładowania akumulatorów.

Inna ciekawostka pokazująca złudność energooszczędności - promuje się stosowanie wyłączników na podczerwień pasywną do sterowania oświetleniem w domu. Czy wiesz, że one mogą przynosić ujemny efekt? Nikt nie pisze, a ja sobie pomierzyłem, że typowe dostępne w sklepach elektrycznych włączniki PIR żrą ok 5-7 watów z sieci na zasilanie własne - nawet gdy mają czujnik zmierzchowy blokujący załączanie przez nie napięcia na wyjście przy świetle dziennym. W chwili załączenia wyjścia ich przekaźnik ciągnie dodatkowe 2W. I jeżeli z takiego wyłącznika sterujesz lampę CFL o mocy np. 20 watów, której używasz średnio przez np. 2 godziny dziennie, to dokładasz nieźle do tego interesu. Bo bez czujki, włączając ją na te dwie godziny dziennie (zakładamy, że np, jest to lampa na korytarzu, w spiżarni, itp), miesięcznie (30 dni) byś zużywał 1200 W/h, czyli 1,2 kWh. Gdy dołożysz sterownik PIR, przyjmując, że na siebie pobiera on 5W, to ponieważ pobiera to 24 godziny na dobę, miesięcznie mamy już 3600 Wh, czyli 3,6 kWh. Dodaj do tego owe 2W na przekaźnik, dojdzie 0,12 kWh. Czyli w takim układzie z czujką "energooszczędną" zużyjesz 4,92kWh w miejsce 1,2 kWh gdybyś lampę włączał i wyłączał ręcznie. To jest czterokrotnie więcej, więc nawet jeżeli byś co jakiś czas ową lampę zapominał wyłączyć, to i tak bilans by był lepszy, niż z czujką Very Happy

A policz, ile na przykład w typowym domu masz takich czujek do sterowania oświetleniem zewnętrznym Smile

Do tego można dołożyć ruter (niby "tylko 8-12W"), elektronikę pieca CO, alarm, sterowniki bram, itd., a pobór robi się całkiem duży.

Kolejną ciekawostką jest ów pobór maksymalny w trakcie cyklu. Na ogół jest większy, niż moc przyłączona do lokalu. Wynika to z dwóch przyczyn. Na szczęście zabezpieczenie główne jest z zapasem i nie wyrzuca natychmiast przy przekroczeniu mocy przyłączonej, bo inaczej po każdym zaniku zasilania na dłuższą chwilę ganiali do ogrodzenia załączać "esy". A jest taki duży, bo gdy przez kilka godzin nie ma energii, to po jej ponownym załączeniu jednocześnie startują Ci w domu wszystkie urządzenia, które w normalnych warunkach rzadko uruchamiają się jednocześnie, bo pracują losowo. Ale po zaniku zasilania lodówka się nieco ogrzewa i agregat ruszy natychmiast, to samo z zamrażarką. Podobnie w pralce i zmywarce, w urządzeniach schłodzi się woda i z chwilą przywrócenia zasilania od razu uruchomią grzałki. Jeżeli masz hydrofor z pompą, to też na ogół zejdziesz z ciśnieniem wody poniżej granicy załączenia pompy i ona ruszy od razu po powrocie zasilania. Dołóż do tego takie "pryszcze", jak startujące lampy CFL, też w rozruchu pobierające znacznie większy prąd, niż w normalnej pracy, a okaże się, że w normalnych warunkach Twój maksymalny pobór to grubo poniżej połowy - jednej trzeciej tego zarejestrowanego.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Wielebny
znawca
znawca



Dołączył: 12 Wrz 2013
Posty: 116
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 14:34, 15 Wrz 2013    Temat postu:

do Lucka:
hm, ciekawe to co piszesz o wlacznikach PIR; nie wchodzilem w ten temat bo zawierzalem etykietom ale to co piszesz brzmi logicznie a wiec ma sens; chyba zaczne i na PIR'y zwracac uwage bo nie lubie jak ktos stara sie mnie robic w balona; poza tym ruch reka przy wlaczaniu i wylaczaniu jest lepszy dla zdrowia Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Lucyfer
jestem tu 24/24
jestem tu 24/24



Dołączył: 19 Mar 2006
Posty: 6671
Przeczytał: 13 tematów

Pomógł: 20 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: gmina Babice - Prawie jak Polska :)

PostWysłany: Nie 17:53, 15 Wrz 2013    Temat postu:

Wielebny napisał:
do Lucka:
hm, ciekawe to co piszesz o wlacznikach PIR; nie wchodzilem w ten temat bo zawierzalem etykietom ale to co piszesz brzmi logicznie a wiec ma sens; chyba zaczne i na PIR'y zwracac uwage bo nie lubie jak ktos stara sie mnie robic w balona;


Sam się bardzo zdziwiłem, gdy kupiwszy sobie watomierz standardowo latałem po domu "co by tu jeszcze zmierzyć" Very Happy No i w szufladzie w warsztacie mam zawsze kilka zapasowych PIR, bo te zewnętrzne szlag na ogół trafia zimą. A nowe oczywiście mają inne mocowanie do podstawy i podstawy do muru, więc ich przekładka to cała zabawa, na mrozie niezbyt wygodna. A mając zapas z tej samej serii, muszę tylko przełączyć kostkę i przełożyć "górę" PIRa. Podejrzewam, że w nich nie elektronika tyle żre, tylko żeby było taniej w produkcji, mają zasilanie zrobione na dzielniku napięcia, a nie transformatorze. I ten powoduje spore straty.

Dlatego PIRy mają sens przy sterowaniu oświetleniem o mocy dużo większej od nich. A ilekroć widzę w firmach dumnych z tego, że oszczędzają energię, PIRy sterujące pojedynczymi żarówkami w kabinach w toaletach, zawsze ich pytam, czy kiedyś zmierzyli, ile te PIRy żrą i czy naprawdę oszczędzają energię. Mają nietęgie miny.

Cytat:
poza tym ruch reka przy wlaczaniu i wylaczaniu jest lepszy dla zdrowia Smile


No poza sytuacją, gdy mają sterować oświetleniem zewnętrznym domu rzeczywiście uruchamianym ruchem. Ale i tu jest sposób, jeżeli takich PIRów masz więcej, na przykład na każdej z czterech ścian domów. Pod warunkiem, że są one zasilane własnym wydzielonym obwodem (obwodami) na których nic więcej nie "wisi" wprost od tablicy rozdzielczej. Wtedy od razu warto w niej przewidzieć stycznik sterujący tym(i) obwodem(ami). Są takie, których cewka bierze około wata. I te styczniki są kompletnie ciche, nie buczą. A cewkę sterować centralnym jednym włącznikiem zmierzchowym, który dobrej klasy będzie brał koło 3-5 watów lub mniej. I wtedy przez średnio 12 godzin dziennie (w skali roku) odcinasz w ogóle pobór umownych 20 watów przez cztery PIRy z mojego przykładu kosztem zwiększenia go przez całą dobę o 3-5 watów na zmierzchówkę i przez 12 godzin na dobę o ów wat cewki stycznika. Czyli bilans wychodzi na plus. Tym bardziej, im więcej masz PIRów. Do tego jest jeszcze jedna sprawa - u nas często ZE robi jakieś przełączenia trwające ułamek sekundy. A "dla wygody" mądrzy projektanci tak zaprojektowali PIRy, żeby właśnie wyłączenie i załączenie im zasilania na poniżej około 3 sekund powodowało załączenie ich na stałe, także w biały dzień, mimo że mają ustawiony próg działania ruchowego po zmierzchu. Skutek jest taki, że np. 300-500 watowe halopaki Ci się zapalają rano, gdy wyjeżdżasz do pracy, a zauważasz że się nie wyłączają dopiero wieczorem. I kilka(naście) kWh w kanał poszło. Bywa, że gdy człowiek wyjedzie, to lampy świecą całą dobę przez kilka dni. Moje rozwiązanie ten problem ogranicza, bo w dzień w ogóle wtedy się nie zapalą, a jeżeli zapalą się na stałe w nocy, to rano i tak zgasną i PIRy się "wyzerują", bo żeby wyłączyć PIRa załączonego na stałe, trzeba go odłączyć od napięcia na powyżej kilkunastu sekund i je włączyć ponownie - wtedy przechodzi w pracę "normalną".

Nota bene, a propos powyższego, tę wypowiedź zacząłem pisać ze dwie godziny temu, ale PGE nam właśnie zafundowało kilkudziesięciominutową przerwę w dopływie energii i kilka takich "łączeń", które pięknie uruchamiają PIRy na stałe Very Happy


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Wielebny
znawca
znawca



Dołączył: 12 Wrz 2013
Posty: 116
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 12:54, 17 Wrz 2013    Temat postu:

czytając dzisiejszą propozycję min.gosp. w/s wsparcia finansowego OZE stwierdzam, że w ekonomicznego punktu widzenia (tj. produkcja na sprzedaż) nie opłaca się (zbyt duże koszty inwestycyjne - capex); pozostają zatem inne priorytety, o których pisałem wcześniej w swych postach;

mimo to ..... Niech Moc Będzie z Wami! Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Wielebny
znawca
znawca



Dołączył: 12 Wrz 2013
Posty: 116
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 14:37, 18 Wrz 2013    Temat postu:

pytanie do wszystkich:

czy ktoś ma pompę ciepła? jakieś opinie w tym temacie?

Niech Moc Będzie z Wami! Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
emil_d
prawie lider
prawie lider



Dołączył: 27 Gru 2011
Posty: 383
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 18:40, 18 Wrz 2013    Temat postu:

Wielebny napisał:
pytanie do wszystkich:

czy ktoś ma pompę ciepła? jakieś opinie w tym temacie?

Niech Moc Będzie z Wami! Smile



Ja mam - działa dobrze Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Wielebny
znawca
znawca



Dołączył: 12 Wrz 2013
Posty: 116
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 11:50, 19 Wrz 2013    Temat postu:

do emil_d:
ok, a możesz coś więcej?
typ?, producent?, ekonomicznie opłacalna inwestycja?, awaryjność?


do wszystkich:
dziś prezes URE podał średnią cenę energ.elek. za 2012 (w mysl Małego Pakietu cena ta stanowi baze do wyliczenia wsparcia dla mikroinstalacji) na poziomie 0,5047 zł/kWh - oznacza to, że mikrodostawca otrzyma PLN 0,4038 za kWh (80% ceny bazowej); moje poprzednie zgubne wyliczenie PLN 0,25/kWh byly zatem bledne (chciałbym zawsze tak się mylić Smile)

przy tym poziomie cenowym nie wygląda to już tragicznie ale furory dla mikroinstalatora nie robi (pamietajcie, ze sa to dane na "dziś; gdy cena energii elek. wzrośnie to i okres zwrotu z inwestycji może się drastycznie zmniejszyć - to oczywiście dobrze Smile)

Niech Moc Bedzie z Wami!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
emil_d
prawie lider
prawie lider



Dołączył: 27 Gru 2011
Posty: 383
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 15:41, 19 Wrz 2013    Temat postu:

A więc - mam pompę IVT 9kW (nie pamiętam modelu) z zamontowanym poziomym wymiennikiem ciepła. Nie jestem dobrym przykładem jeśli chodzi o koszty bo część prac wykonałem samodzielnie a pompę otrzymałem w promocyjnej cenie (w zamian za artykuł i parę innych aktywności marketingowych).

W każdym razie koszt całkowity zamknął się w 42k (pompa, poziomy wymiennik, ogrzewanie ścienne i podłogowe, osprzęt dodatkowy).

Na pompę zdecydowałem się w momencie gdy gazownia powiedziała, że koszt przyłącza to 18k pln - w tym momencie na jedno wychodziło - PC i ogrzewanie gazowe w tej samej cenie.

Jak się sprawdza? Bardzo dobrze - użytkuję 4-ty rok bez żadnych problemów (zuimą w domu ciepło, cały czas mam CWU). Zużycie energii na dobrym poziomie (około 3k rocznie za prąd, dom 170m2 + 4 osoby i często goście). Dodatkowo mam rekuperację z wymiennikiem ciepła, dobrze docieplony strop i okna o podwyższonym standardzie cieplnym.

Pozdrawiam


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
DareL
już nie nowy, ale ...
już nie nowy, ale ...



Dołączył: 16 Maj 2012
Posty: 42
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 9:36, 26 Wrz 2013    Temat postu:

Wielebny napisał:

do wszystkich:
dziś prezes URE podał średnią cenę energ.elek. za 2012 (w mysl Małego Pakietu cena ta stanowi baze do wyliczenia wsparcia dla mikroinstalacji) na poziomie 0,5047 zł/kWh - oznacza to, że mikrodostawca otrzyma PLN 0,4038 za kWh (80% ceny bazowej); moje poprzednie zgubne wyliczenie PLN 0,25/kWh byly zatem bledne (chciałbym zawsze tak się mylić Smile)

Niestety w Ustawie Mały Trójpak jest napisane:
Art 1. pkt 19 Art9v: ”zakup tej energii odbywa się po cenie rownej 80% średniej ceny sprzedazy energii elektrycznej w poprzednim roku kalendarzowym, o której mowa w art. 23 ust. 2 pkt 18 lit. b.”

… o której mowa w art.23 ust. 2 pkt 18 lit. b. prawa energetycznego „…średniej ceny sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym”

dalej informacja nr 8/2013 URE "...średnia ceny sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym wynosi 201,36zł/MWh, w przeliczeniu na kWh 0,20zł/kWh * 80% = 0,16zł/kWh.

jednocześnie w art 23 ust 2 pkt 18 lit d jest napisane: : „…średniej ceny energii elektrycznej dla odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwie domowym uwzględniającej opłatę za świadczenie usługi dystrybucji energii elektrycznej, obliczanej na podstawie cen zawartych w umowach kompleksowych…”.

I to drugie odwołanie powinno być moim zdaniem poprawne, gdyż logiczne jest stosowanie dla użytkownika końcowego (Prosumenta) stawek dotyczących gospodarstwa domowego a nie cen pochodzących z rynku konkurencyjnego i giełdy towarowej.

W celu wyjaśnienia tej wątpliwości zwróciłem się do Departamentu Rozwoju Rynków i Spraw Konsumenckich URE, o interpretację zapisów. Jak tylko otrzymam odpowiedź przekażę ją dalej.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Wielebny
znawca
znawca



Dołączył: 12 Wrz 2013
Posty: 116
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 14:06, 26 Wrz 2013    Temat postu:

do DareL:

hm, chyba myliłem sie bo:
art 23 ust 2 pkt 18 lit d, który brałem pod uwagę licząc stawkę dla prosumenta, odnosi sie do wyliczenia "dodatku energetycznego" (art. 5c 1. 2.) należnego dla tzw. odbiorcy wrazliwego (art. 3 pkt 13c);
dla prosumenta bedzie to prawdopodobnie (nie mam tresci art 23 ust 2 pkt 18 lit b) tak jak wyliczyles tzn. PLN 0,16/kWh,
nie jest dobrze


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
KampinosNieruchomosci
witajcie, jestem tu nowy
witajcie, jestem tu nowy



Dołączył: 21 Paź 2011
Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 22:38, 30 Wrz 2013    Temat postu: Ustawy

Dzień dobry, chętnie przyłącze się do dyskusji, podaje link do mojej wypowiedzi z teścia ustaw w załącznikach, proszę o przeklejenie linku (moje konto nie pozwala na linki w treści posta) forumizabelin.pl/index.php?topic=1332.msg10155#msg10155

Powyższe ustalenia wskazują na to ze jest już pozamiatane, nie liczmy na to ze w małym trojpaku ktoś pomylił literki zamiast "d" dal "b".

Duży trojpak miał być... teraz podają ze, proszę o przeklejenie linku (moje konto nie pozwala na linki w treści posta): gramwzielone.pl/trendy/8168/a-czerwinski-sejm-przyjmie-duzy-trojpak-do-konca-swojej-kadencji

Pozdrawiam
Cezary Kwiatkowski


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez KampinosNieruchomosci dnia Pon 22:42, 30 Wrz 2013, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Wielebny
znawca
znawca



Dołączył: 12 Wrz 2013
Posty: 116
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 9:58, 01 Paź 2013    Temat postu:

do wszystkich:

jedno nie daje mi spokoju a mianowicie, skoro OZE jest tak nieekonomiczne (jak twierdzą kręgi zbliżone do rządu i sejmu) to dlaczego tuzi naszego rynku energetycznego inwestują w OZE? Enea, PGE itd albo budują od podstaw własne instalacje OZE albo kupują od Portugalczyków czy Hiszpanów już istniejące; dlaczego jak grzyby po deszczu powstają farmy wiatrowe np. w Zgorzelcu w Wielkopolsce?; coś mi tu nie gra; a może jest tak, że skoro zmieniono o 180 st. stanowisko rządu z tak lukratywnych propozycji jakie były prawie dwa lata temu (miało być PLN 1,30/kWh dla prosumenta) na to co jest w małym trójpaku to może za parę m-cy znowu ktoś z decydentów zmieni stanowisko o 180st.?; w naszym kochanym państwie wszystko jest możliwe; coś mi podpowiada, że gdybym miał instalację fotowoltaiczną to nie zdawałbym jej do Zakł.Energetycznego tylko starałbym się ją rozbudować o system akumulatorów stając się autarkiczny i czekałbym na duży trójpak; niestety tym razem liczę też na zdrowy rozsądek UE, która wymusi na Polsce realne, a przede wszystkim całościowe, podejście do tematu OZE;

macie jakieś przemyślenia?

Niech Moc Będzie z Wami!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ted
więcej niż lider
więcej niż lider



Dołączył: 01 Gru 2009
Posty: 525
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 10:07, 01 Paź 2013    Temat postu:

Subsydia kolego, słone subsydia dla producentów energii z OZE. (Które NB każdy z nas płaci w cenie kupowanego prądu o czym nawet pewnie nie wiecie).

Bez nich cały ten interes nie maiłby żadnych szans przetrwania na rynku.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Ted dnia Wto 10:08, 01 Paź 2013, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Lucyfer
jestem tu 24/24
jestem tu 24/24



Dołączył: 19 Mar 2006
Posty: 6671
Przeczytał: 13 tematów

Pomógł: 20 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: gmina Babice - Prawie jak Polska :)

PostWysłany: Wto 10:44, 01 Paź 2013    Temat postu:

Obawiam się, że kombinacje rządu z OZE będą taką samą okazją dla różnych "czarnoksiężników" jaką były zabawy z dofinansowywaniem słonecznych ogrzewaczy CWU. Jakoś tak kilka lat temu "zupełnym przypadkiem" zniknęła możliwość dofinansowania indywidualnego, wtedy także oczywiście przypadkiem nastąpiła zmasowana akcja oferentów tych urządzeń w ramach "programów gminnych/unijnych", która przetoczyła się także przez naszą gminę bez większego powodzenia (poza hasłem wyborczym), a potem nagle, zapewne też kompletnym przypadkiem wróciła możliwość uzyskiwania dofinansowania indywidualnego wprost z banków. I jakoś tak warunki (zarówno prawne jak i finansowe) też stały się prostsze.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Watson
lider
lider



Dołączył: 29 Wrz 2011
Posty: 425
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Babice

PostWysłany: Wto 10:45, 01 Paź 2013    Temat postu:

Ted napisał:
Subsydia kolego, słone subsydia dla producentów energii z OZE. (Które NB każdy z nas płaci w cenie kupowanego prądu o czym nawet pewnie nie wiecie).

Bez nich cały ten interes nie maiłby żadnych szans przetrwania na rynku.


Wszystko się zgadza, ale najważniejsze jest źródło tej pogoni za nieuzasadnionymi ekonomicznie rozwiązaniami. Tym źródłem jest UE i jej cel polityki energetycznej, którym jest zwiększenie udziału energii odnawialnej do 20% (w 2020 roku chyba). Chcąc nie chcąc trzeba do tego celu dążyć nie bacząc na koszty. Zapewne w przyszłości pojawią się dotkliwe kary dla nie pokornych krajów, które nie realizują polityki UE.

Fotowoltanika, kolektory wodne, świetlówki "energooszczędne", normy spalin w pojazdach, śmieci itd... - założenia są wspaniałe, ale rzeczywistość je niemiłosiernie poniewiera. Jakie są koszty ekonomiczne i ekologiczne (!) uzyskania zamierzonego efektu ekologicznego?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum :.:.: BABICKIE FORUM INTERNETOWE :.:.: Strona Główna -> TEMATY ARCHIWALNE 2017 Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4 ... 22, 23, 24  Następny
Strona 3 z 24

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin