Forum :.:.: BABICKIE FORUM INTERNETOWE :.:.: Strona Główna :.:.: BABICKIE FORUM INTERNETOWE :.:.:
STARE BABICE
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

ocena polityki ekologicznej Panstwa

 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum :.:.: BABICKIE FORUM INTERNETOWE :.:.: Strona Główna -> TEMATY ARCHIWALNE 2008
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
piechocinski
prawie znawca
prawie znawca



Dołączył: 09 Mar 2007
Posty: 86
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: iwiczna

PostWysłany: Pon 16:37, 11 Sie 2008    Temat postu: ocena polityki ekologicznej Panstwa

Na stronach sejmowych [link widoczny dla zalogowanych] pojawił się rządowy raport z oceną polityki ekologicznej Państwa za lata 2002-2006.Ciekawa lektura polecam ..
Poniżej streszczenie tego obszernego dokumentu …

Ocena krótkookresowej czteroletniej polityki ekologicznej państwa
W „Polityce ekologicznej państwa na lata 2003-2006 z uwzględnieniem perspektywy na lata
2007-2010” wskazano pięć podstawowych kierunków działań w zakresie ochrony, kształtowania i zrównoważonego wykorzystania zasobów środowiska:
− cele i zadania o charakterze systemowym,
− ochrona dziedzictwa przyrodniczego i racjonalne użytkowanie zasobów przyrody,
− zrównoważone wykorzystanie surowców, materiałów, wody i energii,
− środowisko i zdrowie, dalsza poprawa jakości środowiska i bezpieczeństwa ekologicznego,
− przeciwdziałanie zmianom klimatu.
Ponadto, dokument określa cele dotyczące rozwoju systemu oceny realizacji polityki ekologicznej państwa w latach 2003-2006 oraz oszacowanie niezbędnych do poniesienia nakładów na realizację zaplanowanych celów i zadań.
W ramach każdego (oprócz przeciwdziałania zmianom klimatu) z tych kierunków wyznaczono podstawowe obszary priorytetowe (24), a dla osiągnięcia tych priorytetów zdefiniowano działania (165), które powinny zostać zrealizowane w latach 2003 – 2006.
Raport z realizacji polityki ekologicznej państwa ma za zadanie wskazanie, w jakim zakresie zostały zrealizowane w latach 2003-2006 cele, działania i zadania planowane w ocenianym dokumencie
„Polityka ekologiczna państwa na lata 2003 – 2006 z uwzględnieniem perspektywy na lata 2007 –
2010” , a także dostarczyć obiektywnych informacji na temat potrzeb w zakresie działań mających na celu zapewnienie właściwego stanu środowiska przyrodniczego i określenie dopuszczalnych ram korzystania z zasobów tego środowiska, zarówno przez społeczeństwo jak i podmioty gospodarcze.

Ocena ogólna
Podstawowym powodem włączenia do polityki ekologicznej celów i zadań o charakterze systemowym jest potrzeba wzmacniania systemu zarządzania ochroną środowiska. Jest to niezbędne dla realizacji konstytucyjnej zasady zrównoważonego rozwoju.
Cele i zadania o charakterze systemowym mają charakter międzysektorowy, co oznacza, że stopień ich wdrożenia zależy od aktywności instytucji publicznych z różnych sektorów, administracji rządowej i samorządowej oraz innych podmiotów. W szczególności w ramach tego obszaru polityka ekologiczna państwa na lata 2003 – 2006 wskazywała na konieczność podjęcia działań w zakresie:
− włączenia aspektów ekologicznych do polityk sektorowych,
− aktywizacji rynku do działań na rzecz środowiska,
− mechanizmów ekonomicznych i systemów finansowania,
− wzmocnienia instytucjonalnego,
− udziału społeczeństwa w tym edukacji ekologicznej, dostępu do informacji i poszerzania dialogu społecznego,
− ekologizacji planowania przestrzennego i użytkowania terenu,
− rozwoju badań i postępu technicznego ,stymulowania innowacji,
− współpracy międzynarodowej.
Założone cele i działania w wyżej wymienionych obszarach, w okresie programowania, zostały częściowo zrealizowane. Znaczący postęp osiągnięto we włączaniu aspektów ekologicznych do polityk sektorowych, wszystkie dokumenty strategiczne opracowywane przez rząd zawierają rozdział
poświęcony ochronie środowiska lub odnoszą się to tych zagadnień.
Częściowo wykonano działania niezbędne dla aktywizacji rynku do działań na rzecz środowiska.
Wprowadzono ułatwienia dla tworzenia nowych „zielonych” miejsc pracy, m.in. w leśnictwie, agroturystyce, rolnictwie ekologicznym, sektorze energetycznym – wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii i in. W okresie 2003-2006 nie udało się zrealizować zadania dotyczącego likwidacji antyekologicznych subsydiów. Nie stworzono również systemu pozwalającego na pełne włączenie
kosztów zewnętrznych ochrony środowiska w cenę produktów, towarów i usług.
Dla wzmocnienia systemu finansowania ochrony środowiska, co jest szczególnie istotne wobec znaczących nakładów jakie Rzeczpospolita Polska musi ponosić w tym zakresie, ze względu na zobowiązania akcesyjne, w ocenianym okresie zwiększono zakres stosowania opłat produktowych i depozytów ekologicznych, przygotowano koncepcję systemu dobrowolnych ubezpieczeń ekologicznych, zakończono – przez wdrożenie europejskiego systemu handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla - instytucjonalne i logistyczne działania wymagane dla zapewnienia uczestnictwa RP we wspólnotowym handlu emisją CO2.
Również w odniesieniu do udziału społeczeństwa w działaniach na rzecz ochrony środowiska, edukacji ekologicznej, dostępu do informacji i poszerzanie dialogu społecznego, w latach 2003 –2006 postęp jest mało zadawalający, chociaż jest zapewniany udział przedstawicieli organizacji pozarządowych w radach nadzorczych funduszy ekologicznych, ciałach doradczych i opiniodawczych,a przedstawiciele organizacji są włączani do postępowania w procedurze ocen oddziaływania na
środowisko. Wspierana i rozwijana jest edukacja ekologiczna, zarówno formalna jak i nieformalna,prowadzona w znacznym stopniu właśnie przez organizacje ekologiczne.
Bardzo ważnym elementem działań systemowych było wzmocnienie instytucjonalne ochrony środowiska. W ocenianym okresie zmieniono system zarządzania zasobami wodnymi i utworzono instytucje odpowiedzialne za ten system: Krajowy i siedem regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej. Wzmocniono rolę Krajowego Centrum Inwentaryzacji Emisji, a utworzenie Krajowego Administratora Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji umożliwiło włączenie się RP do unijnego
handlu uprawnieniami do emisji CO2. W strukturze organizacyjnej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska ulokowany został Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Współpracy z Europejską Agencją Środowiska.
Celem, którego w ocenianym okresie nie udało się osiągnąć było wzmocnienie etatowe służb inspekcji ochrony środowiska na szczeblu centralnym i wojewódzkim. Co więcej nie udało się w tym okresie powstrzymać dużej fluktuacji kadr nie tylko w organach inspekcji, ale także innych instytucjach i organach ochrony środowiska, co wynika zarówno z niskich płac jak i coraz większego zakresu obowiązków jakie są na pracowników tych jednostek nakładane. Dlatego też za pilne zadanie należy
uznać powstrzymanie tego negatywnego trendu w kolejnym okresie programowania polityki ekologicznej państwa.
Nie odnotowano postępu we wdrażaniu celów polityki ekologicznej w latach 2003 – 2006 w odniesieniu do dwóch celów omawianego obszaru:
− ekologizacji planowania przestrzennego i użytkowania terenu,
− rozwoju badań i postępu technicznego oraz stymulowania innowacji.
Pomimo celowości opracowywania przez samorządy lokalne miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla obszaru całej gminy, w praktyce większość rozstrzygnięć, dotyczących lokalizacji nowych inwestycji, następuje na drodze decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Prowadzi to do pogłębiania chaosu przestrzennego i podejmowania decyzji lokalizacyjnych o znaczących, negatywnych konsekwencjach dla środowiska.
Pomimo realizacji wielu badań dotyczących ochrony środowiska nie udało się rozpocząć w latach 2004-2006 pięciu priorytetowych, wieloletnich programów badawczych ukierunkowanych na rozwiązanie najistotniejszych problemów z dziedziny ochrony środowiska i gospodarki wodnej, o zasięgu ogólnokrajowym.



Janusz Piechociński wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Infrastruktury
[link widoczny dla zalogowanych] ,janusz@piechocinski.pl


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Śro 10:35, 13 Sie 2008    Temat postu:

polityka polityczna państwa będzie o tyle właściwa,
o ile nie ograniczy się do gaszenia pożarów...


u podstaw polityki musi być edukacja. i to nie typów którzy dzielą sie prawami do emisji co2, ale młodzieży. co kupować? gdzie? jak segregować odpady?
tego brakuje. wchodząc do lasu to widać.
(ulubionym miejscem do wyrzucania śmieci przez mojego sąsiada, był kiedyś przystanek. ale przystanku nie ma, wiec pewnie do lasu wozi...)

koniecznie trzeba rozwiazać problem fikcyjnego recyklingu i martwych "ekologicznych" przepisów.

tak naprawdę polityka ekologiczna zależy w największym stopniu od surowców jakie wykorzystuje sie w przemyśle energetycznym i produkcji. dlatego należy promować pro ekologiczne rozwiązania i wspierać z budżetu państwa innowacje w tym zakresie.

nie ma lepszego sposobu na zbudowanie bezpieczeństwa kraju jak niezależność energetyczna. dlatego inwestycje w alternatywne źródła energii sa niezbędne.

można zainwestować w uczelnie i labolatoria, które powinny zostać objęte rządowym patronatem. póki co w różnych dziedzinach mamy ludzi i pomysły, ale nie umiemy ich sprzedać np. niebieski laser. ci ludzie po uczelniach nie mają gdzie pracować. brakuje też komercyjnego podejścia do projektów.

człowiek ze specjalizacją wyjeżdza, bo ktoś w polska proponuje mu prace w laboratorium za 1,5 tyś pln.

ważna jest tez kwestia infrastruktury. przy planowaniu nowych inwestycji, trzeba rozmawiać o ich wpływie na przyrodę. a można przecież budować ekologicznie.
za mało robimy analiz, za to dotacje mogą odfrunąć. ale taka ludzka, uwaga, żeby nie zrobić z tego kraju drugich wybetonowanych niemiec.

nasz problem jest taki, że nie umieliśmy wykorzystać w odpowiednim czasie zalet agroturystyki. niemcy sie do dziś z nas nabijają...a bez rejonów wartościowych ekologicznie, nie będzie możliwy rozwój tej dochodowej gąłęzi gospodarki. dochodowej, bo taka kasa buduje klasę średnią. najbardziej dochodowy z perspektywy punktu budżetu państwa element.

atomu w Polsce nie będzie.

ale ekologia i energetyka to jest biznes. oprócz broni jeden z bardziej dochodowych. dlatego póki w sejmie i senacie nie będzie zasiadać reprezentatywna grupa odpowiedzialnych ludzi,
tak długo będzie jak jest.
a każdy widzi
i ocenić umi sam.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Sob 15:25, 23 Sie 2008    Temat postu:

Zielona ropa
Maciej Onoszko2008-08-05, ostatnia aktualizacja 2008-08-23 00:58

Nie lada sztuką jest ocenić jak wielkie ryzyko podjęli inwestorzy, którzy pod koniec maja zagwarantowali kalifornijskiemu start-upowi Sapphire Energy nieograniczone finansowanie działalności. Sapphire Energy, upubliczniła niedawno plany pozyskiwania tzw. "zielonej ropy naftowej" z alg.

Galopujące ceny ropy naftowej napędzają popyt na poszukiwania nowych złóż surowca oraz na badania możliwości zwiększenia wydobycia z już eksploatowanych złóż. Koncerny paliwowe płacą grube miliony za samą nadzieję trafienia na złoże, które w perspektywie długookresowej może zaowocować przyzwoitym zwrotem z poniesionych nakładów. Przykładem takich działań z naszego podwórka są starania notowanego na giełdzie PetrolInvestu, który - jak na razie bez większych sukcesów - pakuje majątek w odwierty poszukiwawcze w Azji.

Inwestycje koncernów paliwowych i spółek poszukiwawczych w upstream to dziś jedynie część wzmożonej aktywności w zakresie procesów inwestycyjnych w szeroko rozumianym sektorze surowców energetycznych. Wysokie ceny ropy skłaniają coraz szersze rzesze inwestorów do śmiałych inwestycji w inne konwencjonalne źródła energii, jak i takie surowce, które dotychczas nie były poważnie brane pod uwagę jako materiał do produkcji energii.



Wspólnym mianownikiem inwestycji zarówno w tradycyjne, jak i alternatywne źródła pozyskiwania energii, jest kwestia zwrotu z angażowanego kapitału. To naturalne, że każdy inwestor zapewniający finansowanie określonemu przedsięwzięciu chce wiedzieć ile i kiedy będzie mógł na nim zarobić. Oczywiście każdy projekt inwestycyjny niesie ze sobą określone ryzyko, które inwestor musi brać pod uwagę przy szacowaniu spodziewanej premii.

Nie lada sztuką jest ocenić jak wielkie ryzyko podjęli inwestorzy, którzy pod koniec maja zagwarantowali kalifornijskiemu start-upowi Sapphire Energy nieograniczone finansowanie działalności. Sapphire Energy, spółka powstała raptem rok temu, upubliczniła niedawno plany pozyskiwania tzw. "zielonej ropy naftowej" z alg. Inwestorzy zapewniający Sapphire Energy finansowanie twierdzą, że odkrycie dokonane przez tę maleńką spółkę może zmienić świat. Czy rzeczywiście tak będzie?

Sapphire Energy to nie pierwsza firma, która utrzymuje, że jest w stanie pozyskać energię z alg. Podobne projekty prowadzą też inne jednostki badawcze, które korzystają ze wsparcia finansowego z m.in. z funduszy militarnych Stanów Zjednoczonych i NATO. Jednym z konkurentów Sapphire Energy w tym niecodziennym segmencie jest firma GreenFuel Technologies, niemniej spółka ta narzekała na bliżej niekoreślone kłopoty występujące w procesie produkcji.

Sapphire twierdzi, że nie ma takich problemów. Wykorzystywana przez spółkę technologia umożliwia ponoć produkcję węglowodorów bezpośrednio z energii słonecznej, dwutlenku węgla oraz fotosyntetycznych organizmów takich jak algi. Jak podkreśla spółka, substancje chemiczne zawarte w produkowanej przez nią "zielonej ropie" mają taki sam skład jak tradycyjna ropa naftowa, co umożliwia korzystanie z tej samej infrastruktury co w przypadku ropy, od rafinerii i rurociągów począwszy, a na zwykłych samochodach kończąc.

Przedstawiciele Sapphire nie chcą ujawniać jak duże są koszty produkcji "zielonej ropy" z alg, ani jak dużo ekologiczna ropa mogłaby kosztować na stacjach benzynowych. Jednakże, według ich zapewnień, koszty produkcji paliwa na bazie "zielonej ropy" mają mniej więcej odpowiadać kosztom producji paliwa z tradycyjnej ropy.

Gdzie w takim razie szukać potencjalnych korzyści z zastosowania na szeroką skalę technologii proponowanej przez Sapphire Energy? Być może właśnie rozwiązanie tej spółki wyciągnie świat z niezdrowego konfliktu między żywnością a paliwem ("food versus fuel"). Póki co prezes Sapphire Energy Jason Pyle usilnie stara się przekonać władze amerykańskie do udzielenia administracyjnego wsparcia technologii, która wydaje się znacząco górować nad faworyzowaną koncepcją biopaliw. Z jednej strony powinna zapewnić bardzo potrzebne zasoby energii, a z drugiej nie będzie negatywnie wpływała na stan rolnictwa, pozwalając farmerom powrócić do produkcji na potrzeby żywieniowe, a nie energetyczne.

"Przyszłość to technologie paliwowe, które nie będą konkurować z rolnictwem" - mówił w połowie czerwca Pyle podczas spotkania z senacką komisją ds. energii i surowców naturalnych. Do Kongresu należy w tej chwili decyzja, czy przyjęte w 2005 roku prawo wspierające produkcję energii ze źródeł alternatywnych, z którego w znaczącym stopniu korzystają obecnie producenci biopaliw, jest najodpowiedniejszym instrumentem, zwłaszcza w sytuacji, gdy świat na rosnące ceny energii narzeka w równie znacznym stopniu co na wysokie ceny żywności.

Odciążenie rolnictwa, jakie mogłoby pociągnąć za sobą masowe przejście na korzystanie z energii z alg, jest nie do przecenienia. Badania uniwersytetu New Hampshire dowiodły, że gdyby wszystkie paliwa wykorzystywane w zagregowanym transporcie Stanów Zjednoczonych produkować z alg, powierzchnia jaka byłaby potrzebna do ich produkcji odpowiadałaby mniej więcej 3 proc. całości produkcji rolniczej i hodowlanej w Stanach. Warto dodać, że algi są tak mało wymagającymi roślinami, że możnaby je uprawiać na pustyni podlewając słoną czy też mocno zanieczyszczoną wodą. Co więcej, proces fotosyntezy w niemałym stopniu przyczyniłby się do sekwestryzacji dwutlenku węgla - jest to niebagatelna zaleta w świecie przytłoczonym nadmiernymi emisjami gazów cieplarnianych.

Na ile realne są te wspaniałe plany? Niektórym ambitny projekt Sapphire Energy przypomina powieść z gatunku science-fiction. Ale inwestorzy, którzy zagwarantowali spółce nieograniczony dostęp do kapitału, muszą postrzegać te zapowiedzi całkiem realnie. Całkiem realne mogą się też okazać zyski, jaki w przyszłości z tego projektu będą czerpać.


Źródło: Inwestycje Alternatywne


czy to chodzi o te algi co sobie leżą
na sopockiej plazy zawsze rano
i je ciungnikiem zbronowywywują z plaży?

to chyba byśmy zostali swiatowym potentatem!
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Pon 12:24, 01 Wrz 2008    Temat postu:

Stany Zjednoczone czekają na groźny huragan Gustaw. Jego uderzenie nastąpi najprawdopodobniej wczesnym popołudniem czasu polskiego. Władze USA obawiają się, że znów może dojść do zalania Nowego Orleanu.

Nowy Orlean na zdjęciu satelitarnym. Widać już chmury zapowiadające zbliżający się huragan
więcej zdjęć Najgroźniejsze huragany ostatnich lat - czytaj


Na miejscu jest dziennikarka portalu Gazeta.pl Anna Węglarczyk- to jej relacja:



- Przejeżdżaliśmy przez północną Luizjanę i Missisipi - czyli stany najbardziej zagrożone. Tu ewakuacja trwa pełną parą. Na drogach są ogromne korki. Jedzie się praktycznie zderzak w zderzak. Sznur samochodów ciągnie na północ. W druga stronę jada tylko samochody wojska, gwardii narodowej, karetki, samochody z przenośnymi toaletami i akumulatorami.

We wszystkich przydrożnych hotelach, (a jest ich wszędzie naprawdę mnóstwo) nie ma już wolnych miejsc, znalezienie jakiegoś na noc jest bardzo trudne. Nocują w nich cale rodziny ze zwierzętami. (Z większości pokojów na korytarzu słychać szczekanie.) Oprócz ubrań na zmianę i jakieś pościeli nie zabierają ze sobą żadnego dobytku. Na wielu stacjach benzynowych brakuje benzyny, a ze sklepów ludzie wykupują wszystko co nadaje się do jedzenia. (Na ostatniej stacji, na której byłam widziałam puste półki niczym za głębokiego PRL-u).

Stacje radiowe nadają cały czas komunikaty, o tym gdzie można się schronić i którymi drogami się ewakuować. Jednak paniki nie widać. Ludzie sami podkreślają, że w porównaniu z tym, co działo się w trakcie Katriny wszystko jest lepiej i sprawniej przygotowane. Mimo tego w hotelach i knajpach nikt nie mówi o niczym innym, jak kto skąd przyjechał i jak bardzo martwi się o swój dom.

Pewna kobieta opowiadała mi, ze mieszka na wyspie na południe od Nowego Orleanu. I choć w czasie Kariny jakimś cudem jej dom nie został w ogóle dotknięty zniszczeniami, to o tyle teraz spodziewa sie najgorszego: - Mówią, że tym razem będzie jeszcze gorzej.



Gustaw może jeszcze nabrać siły

Gustaw jest w tej chwili huraganem 3 kategorii. Towarzyszy mu stały wiatr o prędkości 180 kilometrów na godzinę. W porywach wieje on jednak z prędkością 230 kilometrów na godzinę. W najbliższym czasie Gustaw może przybrać na sile i stać się huraganem 4 kategorii.




Dokładne miejsce uderzenia Gustawa nie jest znane. Najprawdopodobniej przejdzie on ponad 100 kilometrów na zachód od Nowego Orleanu. Jeśli te prognozy się potwierdzą, to nie powinno dojść do takiej katastrofy jak 3 lata temu po przejściu huraganu Katrina, kiedy to śmierć poniosło ponad 1500 osób. Władze Nowego Orleanu biorą jednak pod uwagę najczarniejsze scenariusze. Dlatego właśnie burmistrz Ray Nagin zarządził obowiązkową ewakuację. Nie wiadomo ile osób podporządkowało się jego zarządzeniu. Nowy Orlean przypomina jednak wymarłe miasto. W nocy obowiązuje tam godzina policyjna. Ulice patrolują tysiące policjantów i członków gwardii narodowej.

Amerykańskie władze szacują, że nadbrzeżne miejscowości Zatoki Meksykańskiej opuściło 90 procent jego mieszkańców czyli ponad milion osób.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Lucyfer
jestem tu 24/24
jestem tu 24/24



Dołączył: 19 Mar 2006
Posty: 6671
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 20 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: gmina Babice - Prawie jak Polska :)

PostWysłany: Pon 12:44, 01 Wrz 2008    Temat postu:

Cóż, wydaje się ludzkości, że jest już taka mądra, że i naturę oszuka. Ale to się tylko wydaje.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum :.:.: BABICKIE FORUM INTERNETOWE :.:.: Strona Główna -> TEMATY ARCHIWALNE 2008 Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin